Як запобігти цим явищам, 24 Каналу розповів головний лікар одеського центру "Ексімер", офтальмохірург, ретинолог, член Європейського товариства катарактальних і рефракційних хірургів Ілля Афанасьєв.

Також на тему Які проблеми зору найчастіше виникають в українців та як їх уникнути: інтервʼю з офтальмологинею

Негативні фактори, що призводять до втоми очей

З’ясуймо, чинники, які вливають на втомлюваність очей восени. Можна назвати 3 основні групи:

  • освітлення – як занадто яскраве сонце чи висока освітленість в кімнаті, так і, навпаки, брак світла;
  • інтенсивність освітлення – постійна чи змінна. Зокрема, різкі раптові зміни інтенсивності освітлення можуть негативно впливати на очі, що проявляється у швидшій втомлюваності;
  • умови перебування, характеристики навколишнього середовища. Крім рівня та інтенсивності освітленості, на втому очей впливає температура (холод звужує судини), вологість повітря, його рух у приміщенні, атмосферний тиск, наявність та швидкість вітру.

Чому світло таке важливе для зору

Через що втомлюється око? По-перше, існують різні оптичні середовища й різні аметропії (оптичні сили ока). Тож якщо ви добре бачите в яскравий сонячний день, то невеликі хиби оптичної системи, себто оптичні особливості, які не проявляються в денний час, можуть датися взнаки в сутінках.

Згаданими особливостями є міопія (короткозорість), гіперметропія (далекозорість) й астигматизм. Наприклад, астигматизм сам собою знижує контрастну чутливість, тому людина, яка не компенсує його у вечірній час, завжди буде скаржитись, що бачить набагато гірше, хоча вдень може й не мати скарг на погану якість і контрастність зображення.

Ілля Афанасьєв

"Якщо казати про біомеханіку, то для гарного зору нам потрібно, щоб світловий промінь потрапляв на сітківку, аби відбувалася певна хімічна реакція. Отже, чим слабше світло, тим менша хімічна реакція, бо сітківці важче оцінити, скільки світла на неї потрапило. Тож і зір буде гіршим."

Рецептори, які відповідають за цей процес, внаслідок довгого періоду роботи в сутінках втрачають здатність добре працювати. Тому тривале погане освітлення призводить до зниження якості зору. Ось чому так важливо мати достатньо світла: воно повинно потрапляти на фоторецептори сітківки, щоб утворювалась хімічна реакція.

Як проявляється втома

Негативні фактори, як-от погодні й сезонні умови, особливості професії та способу життя, можуть давати такі симптоми:

  • сухість очей;
  • світлочутливість, коли очі подразнюються через яскраве світло чи, навпаки, погану освітленість. Як ми вже знаємо, через це знижується контрастна чутливість та якість зображення;
  • астенопію – перенапруження очних м'язів. Вона виявляється відчуттям дискомфорту, втоми, печінням, бажанням частіше кліпати очима. А іноді й головним болем.

Хто найбільше потерпає від втоми очей

Можна виокремити 4 категорії людей, в яких восени якість зору погіршується:

  • найбільш вразливі через недосконалість зорової системи це діти;
  • фахівці з ненормованим робочим днем, що працюють за комп'ютером, або ж ті, хто багато часу проводить за гаджетами;
  • військові, поліціянти, дорожні робочі, будівельники, фермери, тобто люди, що працюють просто неба;
  • водії через раннє настання присмерків та відблиски від штучного освітлення, особливо в умовах підвищеної вологості – туману, дощу.

Як створити умови для меншої втомлюваності очей

Світло. Щоб адаптація очей у вечірній чи сутінковий час не погіршувалася, концентрація уваги та продуктивність не знижувалися, менше проявлялася втома, треба забезпечити якісне освітлення кімнати. Є норми стосовно його інтенсивності в приміщеннях, за ними, зокрема, проєктуються будівлі.

Як самостійно зрозуміти, чи достатньо світла в кімнаті? Потрібно звернути увагу, чи легко / важко читати текст (розмір шрифту, накреслення, відтінок паперу), який ви зазвичай читаєте при комфортному для вас освітленні. Чи не потрібно напружувати очі, якось нахилятися, змінювати позицію, щоб краще було роздивитися літери. Чи не з’являються відблиски від книги або, навпаки, тіні.

Зважайте, що світло буває різним – різким холодним (від денних ламп) або теплим, більш м'яким, жовтого кольору. Тепле освітлення призначене для відпочинку, а холодне біле – для роботи, воно краще в разі виконання якоїсь детальної праці. Однак холодне світло через довжину хвилі більше напружує очі. З іншого боку, дуже жовте може не давати достатньої освітленості й також впливати на навантаження очей.

Компенсувати зір тим, хто має аметропію. Це можуть бути:

  • окуляри;
  • лінзи;
  • лазерна корекція зору;
  • операція із заміни кришталика;
  • імплантація факічних лінз.

Уникати цифрової втоми, яка призводить до сухості, подразнення, почервоніння, печіння, затуманеності зору. При взаємодії з гаджетами в темряві одним з негативних чинників є нерівномірне навантаження на очі.

Ілля Афанасьєв

"Коли темно, око розслаблюється, зіниця розширюється, а світло з монітора комп'ютера змушує постійно адаптуватися до яскравості екрана. Це неприродно для очей, тому навантаження стає нерівномірним, вони перенапружуються, може з’явитися головний біль."

Робити паузи в роботі за комп’ютером. Виконуйте правило 20–20–20: кожні 20 хвилин відпочивайте і дивіться на об'єкт на відстані 20 футів (6 метрів) протягом 20 секунд.

За потреби зволожувати очі краплями. Досить ефективно синдром сухого ока лікується за допомогою IPL.

Виконувати гімнастику для очей, щоб попрацювали окорухові м'язи й покращився кровообіг.

Модифікувати навколишнє середовище: якщо повітря сухе – зволожуйте його побутовими приладами, якщо, навпаки, занадто вологе – допоможуть осушувачі чи обігрівачі, тобто створіть комфортні умови перебування.

Та головне – за появи будь-яких скарг одразу звертайтеся до лікаря. Адже якісь симптоми й негативні речі можуть проявлятися серйозними захворюваннями, а не просто втомленістю очей.