Раніше можливість отримати таку допомогу залежала від наявності відповідного навчання у конкретного лікаря. Втім, цього року кожен медичний заклад, який має договір із НСЗУ, зобов’язаний забезпечувати послуги з психічного здоров’я, Про це заявила Перша леді Олена Зеленська, повідомляє 24 Канал.

Також на тему Які захворювання сприяють розвитку депресії

Навчання лікарів надання психологічної допомоги.

Відтепер це не про вибіркову можливість отримати таку допомогу, бо пощастило і ваш сімейний лікар пройшов потрібне навчання. А про базову послугу, яку має безоплатно надавати кожен медичний заклад, що працює за програмою медичних гарантій,
– наголосила Зеленська.

У 2024 році понад 25 тисяч сімейних лікарів завершили навчання за програмою ВООЗ mhGAP, отримавши важливі знання про клінічні алгоритми лікування психічних розладів. У 2025 році планується, що таке навчання стане обов’язковим для всіх лікарів і медпрацівників, які працюють у закладах, законтрактованих з Національною службою здоров’я України.

" Ще більше лікарів зможуть вчасно розпізнавати ранні симптоми таких, на жаль, поширених зараз психічних розладів, як депресія чи ПТСР. А послуги стануть ще доступнішими для людей", – підкреслила Перша леді.

Скільки українців потребують психологічної допомоги

На початку 2024 року знову збільшилася кількість українців, які характеризують свій психологічний стан як незадовільний – цей показник досяг 13%. Водночас менше людей (36%) оцінюють свій ментальний стан як задовільний. Також 77% громадян продовжують відчувати стрес і нервове напруження.

Ще один тривожний результат опитувань: переважна більшість українців (78% станом на січень) ніколи не зверталися за допомогою до психологів чи психотерапевтів. Однак із них 40% не виключають, що можуть зробити це в майбутньому.

За даними експертів, оприлюдненими Національним інститутом стратегічних досліджень, психологічної допомоги потребуватимуть 40 – 50% українців. У деяких групах цей показник є особливо високим: серед військових і ветеранів близько 1,8 мільйона людей, серед людей похилого віку – приблизно 7 мільйонів, а серед дітей та підлітків – близько 4 мільйонів.