Зокрема, професор Школи медицини Дьюка Майкл Піньоне вважає, що наразу науковці близькі до того, щоб "перетворити ті захворювання, які вважають поширеними видами раку, на рідкісні захворювання". Тож, розповідаємо про ці 4 види інфекцій та те, як попереджуючи їх, ви можете захиститись від раку.
Дивіться також 4 ранніх симптоми раку кишківника
Вірус папіломи людини (ВПЛ)
Вірус ВПЛ передається статевим шляхом. У більшості носіїв вірусу, інфекція проходить самостійно. Однак, приблизно у 10% жінок в шийці матки розвивається стійка інфекція з високим ризиком онкології.
Більшість людей, які живуть статевим життям, хоча б раз у житті інфікуються вірусом папіломи людини. Використання презервативів може захистити від вірусу, проте найкращим захистом є вакцинація.
Український Центр громадського здоров'я радить вакцинувати дітей 2-ма дозами у віці 9 – 14 років, до початку статевого життя. Вакцинацію проводять і хлопцям, адже вони можуть бути носіями вірусу.
Пацієнтам з вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) потрібно ввести 3 дози вакцини.
При цьому вакцинація проти ВПЛ рекомендована не всім дорослим старше 26 років, адже після у цьому віці щеплення може бути менш ефективною. Однак, як додали у ЦГЗ, після консультації з лікарем дорослі у віці від 27 до 45 років також можуть зробити щеплення.
Гепатит В і С
Віруси гепатиту можуть викликати рак печінки – вони є причиною запалення, яке призводить до рубцювання та цирозу. У деяких випадках унаслідок гепатиту В змінюються здорові клітини печінки.
Шляхи передачі гепатиту B:
- від інфікованої матері до дитини;
- від інфікованої дитини до здорової впродовж перших 5-ти років життя;
- під час незахищеного статевого контакту;
- зі слиною, до прикладу, через поцілунок;
- разом з різними рідинами організму: менструальною кров’ю, вагінальними виділеннями чи спермою;
- через повторне використання шприців і голок.
Натомість вірус гепатиту С передається через кров.
У випадку гепатиту В ефективними способом запобігання інфікування є вакцинація. Також щеплення знижує ризик розвитку хронічних насліків у д96% випадків. Дитина має отримати 3 дози вакцини.
А ось вакцини проти гепатиту С не існує, найкращий спосіб запобігти ризику інфікування – не використовувати спільні голки.
Гелікобактер пілорі (H. pylori)
Бактеріальна інфекція H. pylori дуже поширена, її носіями є близько половини населення світу. При цьому лише у 1 – 3% з них розвивається рак.
Бактерії містяться в слині, нальоті на зубах і фекаліях. Інфікування зазвичай відбувається в дитинстві через родинний контакт і у більшості випадків протікає безсимптомно.
Інфекція здатна викликати хронічне запалення слизової оболонки шлунка, яке сприяє розвитку раку. Також гелікобактер пілорі приносить токсичні білки в клітини, вони можуть викликати мутації.
Найкращий спосіб запобігти поширенню H. pylori – це уникати спільного використання посуду, склянок та зубних щіток. Ретельно мити рук з милом перед приготуванням їжі, а також після відвідування туалету.