Частіше за все кошмари турбують дітей, перші випадки зазвичай виникають у віці від 3 до 6 років s після 10 років їхня частота, як правило, знижується. У багатьох людей кошмари продовжуються і в дорослому віці, пише 24 Канал з посиланням на Mayo Clinic.
Також на тему Що буде з організмом, якщо ви будете спати на лівому боці
Епізодичні нічні кошмари, зазвичай, не становлять небезпеки та не вказують на наявність серйозних медичних проблем. Однак у рідкісних випадках вони можуть виникати регулярно, негативно впливаючи на якість сну та загальний стан життя. У таких випадках мова йде про парасомнію – один з видів розладів сну.
Причини виникнення нічних кошмарів
Нічні кошмари, як правило, виникають у фазі швидкого сну, під час якої частішають серцебиття та дихання, підвищується артеріальний тиск, а очні яблука активно рухаються. Найбільш страшні сновидіння трапляються в другій половині ночі.
Точні причини появи кошмарів залишаються незрозумілими, проте існує кілька факторів, які сприяють їхньому виникненню:
- Стрес та тривожність. Це можуть бути повсякденні стресори, такі як труднощі на роботі, переживання через переїзд чи розлучення.
- Травматичні події. Як фізичні, так і психологічні травми можуть бути причиною нічних кошмарів і часто супроводжують посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).
- Брак сну. Порушення режиму сну, зміна часових поясів або безсоння також можуть провокувати нічні кошмари.
- Лікарські препарати. Деякі антидепресанти, ліки для зниження тиску та бета-блокатори можуть бути пов'язані з нічними кошмарами.
- Зловживання алкоголем та наркотиками. Шкідливі звички, а також синдром відміни можуть викликати кошмари, тому краще їх уникати.
- Певні захворювання. Психічні розлади, такі як депресія, можуть бути пов'язані з нічними кошмарами, які також можуть загострюватися при наявності інших захворювань, наприклад, серцево-судинних чи онкологічних.
- Страшні книги та фільми. Для деяких людей читання трилерів або перегляд фільмів жахів перед сном може призвести до виникнення нічних кошмарів.
Методи боротьби з нічними кошмарами
Якщо нічні кошмари турбують, важливо звернути увагу на потенційні тригери та за можливості усунути їх. Наприклад, слід уникати жахів і спробувати заспокійливі практики, такі як медитація, якщо причиною поганих снів є тривога та стрес.
В деяких випадках нічні кошмари можуть бути викликані захворюваннями або лікарськими засобами, тому необхідна консультація лікаря для корекції лікування. Не можна самостійно припиняти приймання медикаментів.
Для дітей можна врахувати такі рекомендації:
- Слідкувати за тим, щоб дитина засинала в однаковий час.
- Ввести розслаблюючу рутину перед сном.
- Вести щоденник сну для виявлення можливих тригерів.
У рідкісних випадках нічні кошмари можуть повторюватися занадто часто та негативно впливати на повсякденне життя. Це може бути ознакою розладу сну, яке класифікується за ступенем тяжкості:
- Легка форма – менше одного кошмару на тиждень.
- Помірна форма – більше одного кошмару на тиждень.
- Важка форма – кошмари щоночі.
Також розрізняють гострі (до одного місяця) та хронічні розлади сну.
Звернутися до лікаря варто в наступних випадках:
- Якщо кошмари виникають часто і тривають тривалий час.
- Якщо вони погіршують якість сну.
- Якщо з'являється страх перед сном.
- Якщо кошмари впливають на поведінку в денний час або знижують працездатність.
Для лікування розладів сну можуть використовувати психотерапію, зокрема когнітивно-поведінкова терапія, а також антипсихотичні та протисудомні препарати. Вибір медикаментів повинен здійснювати лікар – психіатром або неврологом.