Хірургічна процедура з видалення мигдалин та аденоїдів (проліферації глоткової мигдалини) є поширеною процедурою і призначається при частих випадках тонзиліту, аденоїту, паратонзилярному абсцесі, а також при проблемах з носовим диханням під час сну, включаючи апное та хропіння, повідомляє 24 Канал з посиланням на JAMA Network Open.
Також на тему Чи може розтягнутись шлунок, якщо багато їсти
Що відомо про наслідки видалення мигдалин
За статистикою, у США щорічно цю операцію роблять близько 300 тисяч дітей, а у Швеції вона виконується приблизно 13 500 разів на рік.
У 2023 році в журналі The Lancet було опубліковано дослідження, яке оцінювало ефективність та економічну доцільність видалення мигдалин у порівнянні з медикаментозним лікуванням хронічного тонзиліту. Проте довгострокові наслідки цієї операції для здоров'я залишаються не до кінця зрозумілими.
Відомо, що видалення мигдалин – органа, що бере участь в імунних реакціях – може вплинути на захисні функції організму. Також існують дані про можливий зв'язок між тонзилектомією та підвищеним ризиком захворювань, таких як синдром роздратованого кишківника, аутоімунні, респіраторні та алергічні розлади, інфекції та навіть деякі види раку.
В одному з попередніх досліджень було виявлено, що у людей, які перенесли тонзилектомію, спостерігається підвищена ймовірність психічних розладів та суїцидальної поведінки. Вчені пов'язують цю залежність з хронічним запаленням лімфоїдної тканини слизових оболонок.
Видалення мигдалин впливає на психічне здоров'я
Темою дослідження зацікавилися фахівці з Китаю, Швеції, Ісландії та США. Використовуючи шведську національну систему обліку населення та реєстр охорони здоров'я, дослідники вивчили дані людей, які народилися з 1 січня 1981 року по 31 грудня 2016 року.
Визначивши, хто з них переніс операцію з видалення мигдалин або аденоїдів, вчені застосували статистичні методи для оцінки ризику стресових розладів у цієї групи людей порівняно з тими, хто не мав такої процедури. Також була проведена окрема порівняльна робота на основі даних братів і сестер.
За результатами аналізу виявилося, що у тих, хто переніс тонзилектомію, ризик подальшого розвитку стресових розладів в середньому був на 43% вищим, ніж у тих, хто не проходив операцію. Найбільша значущість кореляції спостерігалася для ПТСР, де коефіцієнт ризику складав в середньому 1,55.
Ця тенденція підтвердилася і в вибірці братів і сестер, де деякі перенесли операцію, а інші – ні. Підвищений ризик спостерігався незалежно від статі, віку на момент операції, її давності, рівня освіти батьків і наявності у них в анамнезі стресових розладів. Крім того, дослідники зазначили, що у людей після тонзилектомії частіше виявлялися будь-які психічні розлади, а не лише стресові.