Про це повідомляє 24 Канал з посиланням на результати аналізу європейського відділення неурядової організації вчених, юридичних експертів та активістів International Pesticide Action Network.
Дивіться також Чому виникає підвищена чутливість до запахів
Рівень "вічних хімікатів" у 10 із 19 зразків у 32 рази перевищував поріг, за досягнення якого країни Європейського союзу мають вживати регуляторних заходів,
– ідеться у висновках.
Передусім мова про рівень трифлуороцтової кислоти (TFA) – хімічної речовини, яка розчиняється у воді, але не розкладається в довкіллі.
Дослідники виявили, що TFA, поширений продукт розпаду різних "вічних хімікатів", здатний проникати та накопичуватися в глибоких підземних водах. Ця хімічна речовина пов'язана з широким спектром речовин, включаючи сільськогосподарські пестициди та холодильні гази.
Раніше науковці знаходили цей хіміках в дощовій воді, річках, ґрунті, рослинах, водопровідній воді та крові людини. Водночас мінеральну воду вважають "чистою", адже вона походить з підземних джерел, які мали б захищатися від усіх ризиків антропогенного забруднення.
Як хімікати опинились у воді
Вчені виявили, що "вічні хімікати" проникають за межі поверхневих вод. Зокрема, у 7 зразках мінеральної води показники метаболітів пестицидів перевищують допустимі вимогами ЄС.
Водночас кожна з протестованих мінеральних вод навіть за високого щоденного споживання відповідає більшості наявних стандартів, встановлених органами ЄС.
Чи небезпечно це
В середньому забруднення мінеральної води "вічними хімікатами" менше, ніж у водопровідній воді. У довідкових даних вказано, що дослідження виявило TFA у 93% із 600 зразків бельгійської води, яку досліджували.
Однак Агентство з охорони довкілля ЄС нещодавно скасувало статус TFA як одного з типу "вічних хімікатів", що передбачає меншу перевірку цієї хімічної речовини.