Чому виникає свербіж в очах та що з цим робити: пояснення офтальмологині
Безсонні ночі через повітряні тривоги, намагання зосередитися на роботі зранку, гортання соцмереж допізна й задуха в приміщенні – приводів потерти очі чимало. І ми робимо це, не замислюючись, якої шкоди можемо собі завдати.
Про причини й наслідки такої, на перший погляд, невинної звички, 24 Каналу розповіла офтальмологиня одеського центру "Ексімер" Лідія Платонова.
Також на тему Як уникнути втоми очей восени через брак світла: поради офтальмолога
Що найчастіше провокує тертя
Є два головних чинники, коли рука сама собою тягнеться до очей, – ви втомилися й хочете спати або відчуваєте сухість і свербіж.
Загалом друга причина може випливати з першої: втома від читання, сидіння в телефоні, за комп'ютером чи від роботи, пов’язаною з дрібною моторикою, часто призводить до пересихання слізної плівки, що відповідає за зволоження поверхні ока. Коли ми зосереджено працюємо, слідкуємо за сюжетом фільму, розглядаємо щось дрібне, то практично перестаємо моргати.
Лідія Платонова
"До чого тут моргання? Воно допомагає вчасно омивати сльозою рогівку й природним чином зволожувати її. Якщо цього не відбувається, захисна плівка пересихає і розривається. Тож бажання потерти повіки – реакція на сухість і прагнення організму примусово розподілити сльозу по оку."
Є цікава думка, що під час втоми, аби знизити кров’яний тиск, ми несвідомо тремо очі. Так стимулюються два черепні нерви – блукаючий і трійчастий, що запускає окулокардіальний рефлекс, який здатен зменшити частоту серцевих скорочень на 20 відсотків. До того ж блукаючий нерв відповідає за парасимпатичну нервову систему, яка й контролює процеси розслаблення.
Коли треба до лікаря
Синдром сухого ока потребує обов’язкового лікування. Він виникає через перевтому від гаджетів, сухе повітря, тривале використання м’яких лінз, внаслідок вікових і гормональних змін, а також запальних й аутоімунних захворювань.
Лише фахівець після обстеження та спеціальних тестів визначить, чому розвинулася хвороба й призначить ефективну терапію. Це можуть бути не лише краплі-сльозозамінники, а й вітамінні препарати чи стимулювання мейбомієвих та слізних залоз IPL-апаратом.
Проте є й інші обставини, що змушують терти очі. Їхні наслідки небезпечні, тому потрібно звернутися до офтальмолога.
В око потрапило стороннє тіло, і ви не можете самостійно його позбутися. У цьому випадку хочеться терти уражену ділянку знову й знову, що призводить до почервоніння й травмування рогівки. Якщо руки були не зовсім чисті, додається ризик занесення інфекції. Особливо небезпечно, коли в око потрапляє абразивний матеріал – металева стружка чи дерев’яна тріска.
Лідія Платонова
"Якнайшвидше зверніться до фахівця, у крайньому разі в оптику, де теж є лікар-офтальмолог, який спеціальним інструментом видалить сторонній предмет і закапає протизапальні чи антибактеріальні краплі."
Запалення повік (блефарит), поверхні ока (кон’юнктивіт, кератит), слізних каналів (дакріоцистит) внаслідок бактеріальної або вірусної інфекції. Тоді червоні очі хочеться щоразу почесати, адже вони сверблять, печуть, а повіки ще й набрякають.
Офтальмологи застерігають не займатися самолікуванням, інакше запалення пошириться глибше. Та й лікарю буде складніше підібрати терапію, бо часто хворі вже приходять зі стертою клінічною картиною.
Свербіж провокують алергени – складники косметики чи кремів, пил, спори плісняви, шерсть тварин. Такі стани лікують офтальмологи, сімейні терапевти й алергологи. Зазвичай фахівці призначають антигістамінні препарати, краплі та радять позбутися джерела, що викликає алергію.
Нескориговані вади зору. Через короткозорість, далекозорість, астигматизм, пресбіопію, катаракту ви гірше бачите, тому вам доводиться мружитися, щоб сфокусуватися на зображенні чи предметі. Це спонукає терти очі, щоб хоч якось навести різкість.
Некомпенсовані вади рефракції призводять до того, що зір погіршується ще більше, а у вас погіршується якість життя. Тож зверніться до офтальмолога: після огляду він запропонує метод, що підходить саме вам, – окуляри, контактні лінзи, лазерну корекцію, заміну кришталика тощо.
Лідія Платонова
"Причиною частого тертя очей може бути неправильне носіння чи підбір лінз. Отже, треба пам’ятати про гігієну рук, вчасну заміну розчинів та лінз, використання зволожувальних крапель. І ніколи не спати у денних лінзах!"
Чому терти очі небезпечно
Одразу зауважимо, йдеться про сильне й часте тертя. Лікарка називає три негативні наслідки:
- пошкоджується поверхня ока, рогівка, і з часом вона стоншується. Це небезпечно розвитком кератоконусу, через який знижується гострота зору й спотворюється зображення;
- інфікуються різні структури ока;
- в разі алергії вивільняється гістамін, що спричиняє збільшення свербежу.
Профілактика тертя очей
Визначте чинники, що змушують вас терти очі. Звісно, фахово це зробить лікар, проте деяких заходів можете вжити самостійно:
- забезпечте зволоження повітря у приміщенні;
- дотримуйтесь гігієни повік;
- користуйтеся гіпоалергенною косметикою;
- капайте зволожувальні краплі за потреби;
- робіть перерви, щоб запобігти зоровій втомі, за правилом американських офтальмологів: 20 хвилин працюйте за комп’ютером, 20 секунд дивіться на об’єкт у шести метрах від вас – так розслабляються внутрішньоочні м’язи, які фокусують зображення;
- висипайтесь – за дві години до сну відкладіть гаджети, бо синє світло екрана перешкоджає виробленню мелатоніну, гормону сну. Адже в нас і без цього є зовнішні обставини, які не дають щоночі висипатися.
Якщо ці методи не допомагають і ви відчуваєте дискомфорт, зверніться до лікаря.