Їсти чи боятися: що насправді робить соя з організмом жінки
- Систематичний огляд, опублікований у Advances in Nutrition, показав, що соєві ізофлавони не впливають на гормональний фон жінок у постменопаузі.
- Соєві продукти корисні для серцево-судинної системи і можуть знижувати ризик гормонозалежних онкозахворювань, а також підтримувати когнітивне здоров’я.
Досі можна було зустріти побоювання, що жінкам варто уникати сої через її вплив на гормональний фон. Та новий систематичний огляд, спростував ці побоювання: соєві ізофлавони не викликають "естрогенності" в організмі.
Деталі дослідження
Висновки дослідження опубліковані у Advances in Nutrition, передає 24 Канал. Вчені з Університету Торонто проаналізували 40 рандомізованих досліджень, у яких брали участь понад 3200 жінок у постменопаузі.
Дивіться також Антикандидна дієта: чи справді їжа може допомогти побороти молочницю
Вони оцінили чотири ключові показники, що сигналізують про дію естрогену, і не виявили жодного гормонального ефекту після вживання сої – незалежно від форми: капсули, напій чи їжа.
Соя – підтримка для серця і не тільки
Соєві продукти мають доказову користь для серцево-судинної системи, що критично важливо для жінок у постменопаузі – коли ризик інфарктів і інсультів зростає, а симптоми часто залишаються непоміченими.
Особливу роль відіграють ізофлавони – речовини, схожі на естрогени за структурою, але не викликають збоїв у гормональному балансі. Ба більше: вони можуть знижувати ризик гормонозалежних онкозахворювань (рак грудей, ендометрія), покращувати стан кісток, зменшувати припливи та підтримувати когнітивне здоров’я.
А міфи звідки
Більшість страхів походять із досліджень на тваринах, у яких ізофлавони викликали зростання пухлин. Але метаболізм гризунів і людей кардинально різний – клінічні дослідження на людях ці побоювання не підтвердили.
Незважаючи на це, лише 3 – 4% жителів Північної Америки щодня вживають сою, що свідчить про низький рівень обізнаності й сильні стереотипи.
Протеїн майбутнього
Соя – не лише про здоров'я. В умовах, коли світ все більше робить ставку на рослинні джерела білка, вона стає одним із найекологічніших та найдоступніших варіантів.
Цільні соєві продукти містять безліч біоактивних речовин, які не просто безпечні, а й корисні для зниження холестерину та профілактики хвороб.
Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.