Вже 10 дітей, зачатих за допомогою сперми цього донора, захворіли на різні форми онкології, включно з лейкемією та неходжкінською лімфомою. Проблему виявили після того, як кілька родин повідомили медзакладам про діагностований у дітей рак, повідомляє 24 Канал з посиланням наThe Guardian,
Дивіться також Як кислотність харчування може впливати на ризик раку
Мутацію не помітили під час первинного скринінгу у 2008 році, оскільки на той час її ще не відносили до онкогенних. Донор лишається клінічно здоровим, але генетичне обстеження засвідчило: у 23 з 67 дітей виявили ту саму мутацію TP53.
Триває розслідування
Фахівці рекомендують дітям з цією генетичною зміною регулярні МРТ-обстеження всього тіла, а в дорослому віці – грудей і органів черевної порожнини. Ситуація спричинила хвилю розслідувань у педіатричних і генетичних центрах по всій Європі.
Цей випадок знову порушує питання відсутності загальноєвропейських правил, які б обмежували кількість нащадків від одного донора. Експерти наголошують не лише на потенційних соціальних і психологічних наслідках, а й на серйозній загрозі для здоров'я.
"Потрібне чітке європейське регулювання. Один донор не має ставати біологічним батьком для десятків дітей у різних країнах. Ми говоримо про масове поширення генетичної загрози", – заявила докторка Едвіж Каспер з університетської лікарні Руана (Франція).
Зауважте. Це не перший подібний випадок. У Нідерландах донор сперми вже став героєм скандалу після того, як з’ясувалося, що може бути батьком понад 1 100 дітей.