Чому виникає алергія на ліки

Реакція імунної системи на лікарський засіб відбувається через кілька етапів. Коли препарат потрапляє в організм, імунна система починає синтезувати білки імуноглобуліни, які зв'язуються з певними клітинами, такими як базофіли та плазмоцити, повідомляє 24 Канал з посиланням на American Academy of Allergy, Asthma & Immunology.

Також на тему Чи може алергія перерости в астму

Ці клітини стають ворожі до лікарського засобу, і при наступному контакті з ним може розвинутися алергічна реакція. При повторній взаємодії з препаратом базофіли та плазмоцити виділяють гістамін, що викликає такі симптоми, як свербіж, печіння, висип і набряк тканин. Тому засоби, що борються з алергією, часто називають антигістамінними.

Лікарська алергія може розвинутися на різні препарати, зокрема:

  • антибіотики – особливо пеніцилінового ряду;
  • протизапальні засоби – такі як ібупрофен і аспірин;
  • знеболювальні – наприклад, лідокаїн і кодеїн;
  • протисудомні препарати – використовувані для лікування епілепсії та як стабілізатори настрою;
  • вакцини – найчастіше ті, що містять яєчний білок;
  • хімієтерапевтичні засоби.

Симптоми алергії на ліки

Симптоматика лікарської алергії може варіюватися залежно від її тяжкості та сприйнятливості пацієнта до конкретного препарату. Часто зустрічається кропив'янка, яка може проявитися як при застосуванні лікарського засобу на шкірі, так і при його прийомі внутрішньо.

Найнебезпечніша реакція – анафілаксія – важка форма проявів алергії, яка може загрожувати життю. Вона супроводжується різким зниженням артеріального тиску та утрудненням дихання через набряк гортані та язика, що вимагає термінової медичної допомоги.

Діагностика алергії на ліки

Для встановлення діагнозу лікареві потрібно:

  1. Провести бесіду з пацієнтом та здійснити його огляд, ставлячи запитання про реакцію на препарат і попередні алергічні реакції.
  2. Переконатися в істинній алергічній природі реакції, оскільки небажані ефекти можуть бути викликані не тільки алергією, але й побічними ефектами або непереносністю. Наприклад, побічні ефекти не пов'язані з роботою імунної системи, тоді як непереносність проявляється незвично низьким порогом до дії лікарського засобу.
  3. Провести спеціальні тести. Найчастіше для діагностування алергії використовують шкірні проби.

Якщо алергія може виникнути після введення контрастних препаратів або вакцинації, лікарі повинні спостерігати за пацієнтами протягом певного часу після процедури.

Лікування алергії на ліки

Основним кроком у лікуванні алергії на ліки є припинення прийому препарату. Як тільки він вийде з організму, симптоми, як правило, починають знижуватися, хоча це може зайняти деякий час.

Для полегшення симптомів застосовуються антигістамінні препарати, які усувають прояви алергії, а також кортикостероїди для послаблення запальних процесів. Бронходилататори можуть допомогти побороти порушення дихання.

При анафілаксії необхідно терміново ввести епінефрин (адреналін). У закордонній практиці використовуються спеціальні автоін'єктори, однак в Україні цей препарат вводять лише медичні спеціалісти внутрішньовенно.