Алкоголь і спорт

У 1998 році вчені помітили, що студенти, які активно займаються спортом, також споживають алкоголь у більших кількостях. Під час національного опитування в США у 2001 році, в якому брали участь 41 104 особи, з’ясували, що фізично активні люди п’ють частіше, ніж їхні менш активні однолітки, пише 24 Канал з посиланням на MedicalNewsToday.

Також на тему Який алкогольний напій найбільше шкодить: результати дослідження вас здивують

Дослідження, проведене у 2015 році, продемонструвало, що чим більше часу люди проводять у спортзалі, тим сильніше у них виникає бажання випити після тренування. Нарешті, дослідження 2022 року підтвердило висновки попередніх робіт: спортивні та здорові люди схильні до більшого споживання алкоголю.

Ці дані вказують на зв’язок між фізичною активністю та алкоголем, але не доводять, що одне призводить до іншого.

Вино та його вплив на здоров’я спортсменів

Дослідження, проведені Європейським товариством кардіологів, показали, що помірне споживання вина – до 0,2 літрів для жінок і 0,3 літра для чоловіків не більше п’яти разів на тиждень – може захищати від серцево-судинних захворювань, але тільки для тих, хто займається спортом хоча б двічі на тиждень. У тих, хто споживає алкоголь, але не тренується, позитивних ефектів не спостерігається — рівень холестерину у них залишається незмінним.

Деякі вчені також зазначили, що елагова кислота, що міститься в винограді, може уповільнювати ріст жирових клітин і утворення нових. Однак це не означає, що келих вина до або після тренування допоможе у швидкому зниженні ваги.

Чому краще не пити

Якщо розглядати якісні експерименти та міжнародні рекомендації, стає очевидним, що безпечної дози алкоголю не існує. Навіть один бокал вина або пива може негативно вплинути на здоров’я, що робить алкоголь потенційно шкідливим як для спортсменів, так і для людей, які не займаються спортом.

Під час тренувань організм втрачає рідину, а сечогінний ефект алкоголю збільшує ймовірність зневоднення. Алкоголь також перешкоджає нормальному обміну речовин: викликає збільшення секреції інсуліну, що призводить до падіння рівня цукру в крові. А нормальний рівень цукру необхідний для підтримання енергії, тому споживання вина чи пива перед тренуванням може негативно впливати на його ефективності.

Крім того, алкоголь погіршує моторні навички, координацію та час реакції, що підвищує ризик травм.

В ідеалі краще зовсім уникати алкоголю. Якщо ж це неможливо, потрібно дотримуватися деяких рекомендацій. Наприклад, не варто відвідувати тренування на наступний день після вечора в барі: важливо дати організму час на відновлення. Після марафону можна втамувати спрагу безалкогольним пивом, але не забувайте про воду, щоб уникнути зневоднення.