Що таке перегар, чому виникає та як його позбутись

29 жовтня 2024, 16:47
Читать новость на русском

Джерело:

Alcohol Rehab Help

Запах перегару може викликати незручності незалежно від того, скільки алкогольних напоїв ви випили – хай то келих вина чи літр портвейну. Вранці після вечірки люди намагаються позбутися цього аромату: хтось надає перевагу міцній каві, інші жують петрушку. На жаль, жоден з цих методів не є ефективним.

Процес засвоєння алкоголю починається всього через 10 хвилин після його потрапляння в організм: приблизно 80% всмоктується в тонкому кишківнику, решта 20% – у шлунку., пише Alcohol Rehab Help. Продукти розпаду алкоголю потрапляють у кров і потім розподіляються по всьому організму.

Також на тему  Коли можна пити алкоголь, якщо випили таблетку: два препарати, які точно не слід змішувати

Чому виникає перегар 

У нирках і легенях кров фільтрується, насичується киснем і позбувається від вуглекислого газу та продуктів розпаду алкоголю. У печінці алкоголь розщеплюється на різні компоненти. Спочатку етанол перетворюється на альдегід, який і є джерелом перегару. З часом альдегід перетворюється на оцтову кислоту, що знижує інтенсивність запаху, але він все ще може відчуватися.

Виведення продуктів розпаду з організму відбувається через сечу, кал, піт і дихання, що й викликає запах з рота. Таким чином, перегар фактично походить з легенів, і позбутися його за допомогою жувальної гумки або кави неможливо.

Попри те, що запах виходить з легень, мікрофлора ротової порожнини також відіграє свою роль. Алкоголь висушує слизову, що сприяє більш активному розмноженню бактерій і посилює запах.

Від чого залежить інтенсивність перегару

Ступінь вираженості та тривалість перегару залежить від:

  • Кількості алкоголю та обсягу випитого. Здорова печінка в середньому переробляє чистий етанол зі швидкістю 7 мл на годину – це приблизно стільки спирту міститься в 30 мл віскі.
  • Наявності ароматизаторів. Ароматизовані лікери можуть викликати більш різкий перегар, ніж нейтральні напої з аналогічним вмістом алкоголю.
  • Віку – у молодших людей обмін речовин відбувається швидше, що означає, що алкоголь виводиться з організму швидше.
  • Харчового стану шлунка. Якщо людина добре поїла, алкоголь не так швидко потрапляє в тонкий кишківник, і його розщеплення починається в шлунку.
  • Маси тіла – важчим людям потрібно випити більше, щоб вранці відчувати перегар.

Навіть якщо запах не проявляється, рівень алкоголю в крові можна визначити за допомогою спеціальних приладів. Це означає, що відсутність запаху не завжди свідчить про повне виведення спирту.

Як позбутися перегару 

В Інтернеті представлено безліч народних засобів для боротьби з перегаром: жування гумки, гілочки петрушки чи м’яти, чищення зубів. Як вже згадувалося, ці методи лише тимчасово усувають запах з рота, не впливаючи на причину і не прискорюючи розпад алкоголю в організмі. Спеціальні жувальні таблетки також не допоможуть, адже їх ароматизатори та кофеїн лише маскують запах.

Перегар зникне, коли організм повністю позбудеться алкоголю в крові. Алкоголь може залишатися в крові до 6 годин, а в диханні, слині чи сечі – від 12 годин до доби. Сучасні тести можуть виявляти спирт у сечі протягом 72 годин.

Прискорити процес виведення алкоголю можна, наприклад, через фізичну активність, після якої варто прийняти душ і змінити одяг. Вживання більшої кількості води також сприяє швидшому виведенню спирту з сечею.