Забуваю чистити зуби перед сном: до чого це може призвести

21 листопада 2024, 14:01
Читать новость на русском

Кожен стоматолог скаже, що чистити зуби двічі на день – це обов’язкове правило. Але у багатьох з нас були моменти, коли втома перемагала, і ми забували про гігієну зубів. Дехто, на жаль, робить це регулярно. 

Не варто недооцінювати чистоту рота. Тепле та вологе середовище – це ідеальні умови для розмноження патогенів, пише 24 Канал з посиланням на National Institute of Dental and Craniofacial Research.

Також на тему  Більше користі чи шкоди: чи потрібно користуватись зубною ниткою

Що відбувається в нашому роті 

Під час їжі бактерії, що живуть у нашому роті, активізуються та отримують живлення від їжі. Одним із таких мікроорганізмів є Streptococcus mutans. Як і всі живі організми, вони виділяють відходи, і ці продукти життєдіяльності є дуже кислотними. Саме вони руйнують зубну емаль, що призводить до карієсу та проблем із яснами.

Зі збільшенням споживання вуглеводів протягом дня рівень кислотності в роті зростає, що сприяє розвитку S. mutans та інших бактерій, які викликають утворення зубного нальоту. Єдиний спосіб позбутися їх – це регулярна чистка зубів.

Американська стоматологічна асоціація (ADA) рекомендує чистити зуби не менше двох разів на день, щоб бактерії не встигли завдати шкоди. Чистка зубів не тільки вбиває бактерії та руйнує наліт, але й видаляє залишки їжі, що сприяють утворенню кислоти. Таким чином, регулярне чищення сповільнює руйнацію зубів.

Якщо лягти спати без чищення зубів, наліт почне тверднути. Після мінералізації його можна видалити тільки у стоматолога.

Уявіть собі: щоразу, коли ви лягаєте спати без чищення, ви ніби засинаєте з брудом у роті. Можливо, така аналогія допоможе вам знайти сили та дійти до ванної, щоб здійснити необхідні гігієнічні процедури перед сном.

Небезпечне запалення 

Якщо ви ігноруєте чистку зубів перед сном, це збільшує ризик виникнення карієсу. Карієс може призвести до інфекцій, які вимагатимуть серйозного стоматологічного втручання, а також до втрати зубів. Крім того, може розвинутися пародонтит – захворювання ясен. Далі починається ефект сніжного кому: імунна система активно бореться з бактеріями, кісткова тканина руйнується, і зуби починають випадати.

Хронічне запалення – це те, з чим потрібно бути обережним. Запалення – це захисна реакція організму, але тривале запалення може завдати шкоди. Наприклад, під час грипу запальні процеси допомагають організму, а при хронічному запаленні це може виснажити організм.

Дослідження показують, що хронічні запальні процеси в порожнині рота можуть бути пов'язані з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, хоча прямий зв’язок може бути відсутнім.

Краще чистити ввечері, ніж зранку

Якщо ви чистите зуби хоча б раз на день, ймовірність серйозних захворювань ясен значно знижується. Наліт, що сприяє захворюванням ясен, накопичується не менше як 24 годин. Якщо ви чистите зуби один раз на день, ви вбиваєте бактерії до того, як вони можуть нашкодити вашим яснам. Але якщо чистити зуби тільки вранці, карієс стане неминучим.

В результаті в зубах утворюються порожнини. Пломби, звісно, допоможуть, але вони не вічні. З кожним разом вам доведеться звертатися до стоматолога, і незабаром він може повідомити, що потрібно встановити імплантат.

Якщо ви час від часу пропускаєте чистку зубів перед сном, ваші зуби все ще можуть бути в порядку. Однак чистка перед сном особливо важлива, оскільки вночі потік слини зменшується. Вдень слина очищає зуби, а вночі, за зменшення слинної секреції, бактерії легше прилипають до зубів. Тому, навіть якщо ви чистите зуби тільки раз на день, краще робити це перед сном.