Укр Рус
4 березня, 08:01
3

Як помірне споживання алкоголю впливає на мозок: результати великого дослідження

Основні тези
  • Сканування понад 36 000 МРТ-знімків вказує, що регулярне споживання алкоголю прискорює процеси старіння мозку, найбільше впливаючи на лобову кору, гіпокамп та мозочок.
  • Кожна додаткова доза алкоголю чинить більш серйозний вплив, ніж попередня, і навіть зменшення споживання може уповільнити старіння мозку.
  • Науковці планують дослідити вплив нерегулярного споживання алкоголю, зокрема запійного, що може бути ще шкідливішим.

Згідно з дослідженнями американських науковців, навіть регулярне вживання невеликих доз алкоголю може призвести до зменшення об’єму сірої речовини та прискорити процеси старіння мозку. Наприклад, лише дві банки пива на день можуть викликати зміни, які відповідають десяти рокам вікових змін.

Дискусії щодо впливу алкоголю на здоров’я давно не вщухають: одні дослідження говорять про можливу користь помірного його споживання, інші категорично стверджують — навіть мінімальні дози шкідливі, повідомляє 24 Канал з посиланням на Nature.

Також на тему  Як війна вплинула на споживання алкоголю в Україні

Однак дослідження, що базується на аналізі понад 36 000 МРТ-знімків, пролило світло на це питання. Науковці з Університету Пенсильванії довели, що вживання навіть однієї-двох одиниць алкоголю на день (наприклад, келиха вина чи банки пива) призводить до значного зменшення об’єму мозку, а регулярність споживання лише посилює цей ефект.

Як алкоголь впливає на мозок

Раніше вже було доведено, що хронічний алкоголізм призводить до руйнування нейронних зв’язків та змін у структурі мозку. Однак нове дослідження зосередилося на помірному споживанні спиртного. Результати такі:

  • 1 одиниця алкоголю на день (наприклад, половина банки пива) еквівалентна шести місяцям старіння мозку.
  • 2 одиниці на день (келих вина або банка пива) відповідають двом рокам вікових змін.
  • 3 одиниці на день (півтори банки пива) прискорюють старіння мозку на 3,5 року.
  • 4 одиниці і більше (дві банки пива) викликають зміни, еквівалентні 10 рокам старіння.

Ці зміни найбільше впливають на лобову кору, гіпокамп та мозочок – ділянки мозку, що відповідають за пам’ять, когнітивні здібності та координацію.

Зверніть увагу! Науковці зʼясували, що станеться з мозком, якщо відмовитись від смартфона на 3 дні. МРТ у таких людей показало реакцію мозку, схожу на симптоми "ломки", які виникають у тих, хто припиняє вживати алкоголь або інші психоактивні речовини.

Чому вплив алкоголю стає сильнішим

Дослідження показало, що шкода, яку алкоголь завдає мозку, має нелінійний характер: кожна наступна доза чинить дедалі важчий вплив.

Кожна додаткова доза алкоголю руйнує мозок сильніше, ніж попередня. Навіть відмова від однієї зайвої порції на день може уповільнити процеси старіння мозку,
– зазначає один з авторів дослідження Ремі Дев’є.

Хоча дослідження розглядало лише середні показники споживання, науковці планують вивчити вплив нерегулярного вживання спиртного, наприклад, при щоденній малій дозі або її концентрованому споживанні у вихідні. Передбачається, що запійне споживання алкоголю може бути ще шкідливішим, але це питання потребує додаткового вивчення.

Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.