Результати дослідження опубліковані в журналі Cell, повідомляє 24 Канал. Пояснення цього ефекту криється у роботі лімфатичних вузлів.
Дивіться також У ВООЗ досягли історичної угоди щодо підготовки до майбутніх пандемій
Чому щеплення краще робити в одну руку
Після першої ін'єкції імунна система "тренує" пам'ятні В-клітини саме в лімфовузлах, розташованих найближче до місця уколу.
Коли бустер вводиться в ту ж руку, ці клітини швидше активуються за допомогою макрофагів – імунних клітин, що координують захист організму. Це дозволяє виробляти антитіла активніше вже на ранніх етапах.
Деталі експерименту
У дослідженні брали участь 30 людей, які отримували вакцину Pfizer-BioNTech проти COVID-19. Половину з них вакцинували в одну руку, іншу – в різні.
- Через тиждень у першої групи був вищий рівень нейтралізуючих антитіл, особливо проти варіантів вірусу, як-от Дельта та Омікрон.
- Через чотири тижні показники в обох групах зрівнялися, однак саме початковий період може мати критичне значення під час спалаху захворювання.
Макрофаги – це не лише "прибиральники", які знищують віруси. Вони ще й активують імунну пам’ять під час ревакцинації,
– зазначила імунологиня Рама Денні.
Важливо. Якщо ваші попередні щеплення були зроблені в різні руки - турбуватись не варто. Але у ситуаціях, коли потрібно швидко підсилити захист, науковці радять обирати те саме плече.