Революція в розумінні старіння: ключ – в накопиченні мутацій ДНК
- Вчені виявили, що мутації впливають на генетичну активність та біологічний вік клітин, змінюючи акценти в стратегіях омолодження.
- Результати дослідження підкреслюють важливість запобігання накопиченню пошкоджень ДНК замість відновлення генетичних "налаштувань".
- Відкриття ставить під сумнів ефективність поширених стратегій омолодження, акцентуючи на запобіганні мутацій.
Нове дослідження підкреслює, що біологічні годинники неможливо перемотати назад, але існує альтернативний підхід. Вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго зробили важливе відкриття, яке пояснює механізми старіння на рівні ДНК.
Результати роботи опублікували в авторитетному журналі Nature Aging, вони об'єднують дві ключові теорії старіння: накопичення випадкових мутацій у ДНК і зміни в її "налаштуваннях", відомих як епігенетичні модифікації, передає 24 Канал.
Також на тему В ОАЕ усіх пар перед одруженням зобов'язали проходити генетичні тести
Мутації – випадкові і незворотні зміни в послідовності ДНК, їх можна порівняти з помилками в інструкції. Навіть невелике відхилення може суттєво змінити сенс і порядок дій. На відміну від мутацій, епігенетичні модифікації не зачіпають послідовність ДНК, а діють як перемикачі, активуючи або деактивуючи гени залежно від зовнішніх факторів. Важлива відмінність полягає в тому, що такі зміни можуть бути частково відновлені.
Чому біологічні годинники продовжують йти вперед
Раніше вважалося, що вікові зміни в структурі ДНК відбуваються самостійно. Однак нове дослідження показало, що ці зміни безпосередньо пов'язані з мутаціями. Одна випадкова помилка в геномі може запустити ланцюгову реакцію, впливаючи на роботу багатьох генів, що призводить до "збоїв" у функціонуванні організму.
Вчені проаналізували дані більш ніж 9 тисяч пацієнтів із бази про геном раку. Вони виявили, що мутації передбачувано впливають на зміни хімічних міток на ДНК. Ці мітки регулюють генетичну активність і впливають на біологічний вік клітин. Виявилося, що вік можна оцінювати як за мутаціями, так і за пов'язаними з ними генетичними налаштуваннями, що відкриває нові горизонти в дослідженні старіння.
Чому це важливо
Отримані результати ставлять під сумнів поширені стратегії омолодження, акцентуючи на "поверненні" біологічних годинників. Якщо зміни в структурі ДНК є наслідком мутацій, то спроби усунути лише їх не приведуть до значних результатів.
Це відкриття змінює акценти в наукових пошуках: замість відновлення "налаштувань" генів акцент повинен бути зроблений на запобігання накопиченню пошкоджень ДНК.
Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.