Спеціалісти Остравського університету вивчили феномен гендерної заздрості – почуття, яке виникає до протилежної статі через ймовірні переваги та якості, які вважаються їй притаманними, повідомляє 24 Канал з посиланням на Frontiers in Psychology.
Також на тему Чому люди довіряють картам Таро: пояснюємо психологічні трюки, які застосовують ворожки
Нове дослідження гендерної заздрості
Для аналізу використовувалися дані, надані 1769 жителями Чехії віком від 15 років. Учасники опитування у вільній формі відповідали на запитання: "Що викликає у вас заздрість до представників протилежної статі?" Відповіді варіювалися від коротких перерахувань до розгорнутого опису.
У результаті аналізу респонденти були розділені на три групи залежно від причин заздрості: соціальні переваги, фізичні характеристики та психологічні аспекти.
Через що виникає гендерна заздрість
Соціальна. Жінки частіше висловлювали заздрість до чоловіків через ймовірні соціальні привілеї, такі як вища заробітна плата, можливості для кар'єрного зростання та менше тиск суспільства щодо зовнішнього вигляду. Багато опитаних відзначали, що чоловіки мають можливість "розслаблятися" і насолоджуватися життям, не обтяженим домашніми обов'язками та доглядом за дітьми.
Своєю чергою, чоловіки заздрили жінкам за їхню здатність впливати на поведінку оточення за допомогою краси та чарівності, а також за свободу у вираженні емоцій без суспільного осуду.
Тіло. Що стосується фізичних якостей, жінки заздрили чоловікам за їхню силу, а також за відсутність менструацій, вагітності та менопаузи. Чоловіки ж відзначали жіночу красу та елегантність, а також їхню здатність створювати нове життя.
Психологія. У категорії "психологічні якості" дослідження показало, як соціальні очікування формують сприйняття емоційних і когнітивних рис. Наприклад, чоловіки заздрили жінкам за їхню здатність ефективно працювати в режимі багатозадачності, а жінки – їхній емоційній стабільності та логічному підходу до життя.
Проте 42% жінок і 56% чоловіків заявили, що взагалі не відчувають заздрості до протилежної статі. Автори дослідження прийшли до висновку, що біологічні різниці та соціальні ролі дійсно можуть викликати заздрість, проте багато людей ставляться до них з позитивним або нейтральним сприйняттям.
"Наша довгострокова мета — глибше вивчити гендерну заздрість та зрозуміти її причини і прояви, включаючи міжнародні аспекти. Ми вже починаємо збір даних у країнах з різними культурними контекстами, такими як Португалія, Північна Македонія, Словаччина та Ємен", – резюмували дослідники.