Поширена травма може майже вдвічі підвищувати ризики проблем зі сном
Якщо ви помітили погіршення сну, труднощі із засинанням або постійну денну сонливість, можливо, причина криється в черепно-мозковій травмі, перенесеній у минулому. Навіть незначний струс мозку може мати тривалий негативний вплив на якість сну, як стверджують американські дослідники.
Фахівці з Університету Каліфорнії провели дослідження, щоб перевірити зв'язок між черепно-мозковими травмами та порушеннями сну, про які повідомляють багато пацієнтів із такими травмами в анамнезі, повідомляє 24 Канал з посиланням на American Academy of Neurology.
Також на тему Проблеми зі сном у віці 30 – 40 років впливають на мозок: ризик якого захворювання це становить
Нове дослідження впливу черепно-мозкових травм
Вони проаналізували дані більш ніж 98,7 тисячі ветеранів збройних сил США за останні двадцять років, серед яких були як ті, хто зазнав черепно-мозкових травм, так і ті, хто не мав таких ушкоджень. З дослідження були виключені учасники, які спочатку скаржилися на проблеми зі сном.
Результати показали, що у 23% ветеранів із черепно-мозковими травмами за 14 років розвинулися порушення сну, які тривали щонайменше два роки. У контрольній групі порушення сну спостерігалися лише у 16% учасників. Зокрема, у 11% ветеранів із травмами діагностували апное під час сну, у 12% – безсоння, тоді як у контрольній групі ці показники становили приблизно 8% та 7% відповідно.
Черепно-мозкові травми порушують сон
Після корекції даних з урахуванням різних факторів ризику, таких як діабет, куріння та вживання психоактивних речовин, дослідники дійшли висновку, що черепно-мозкові травми підвищують ймовірність виникнення порушень сну більш ніж на 40%.
Зв'язок між травмами та порушеннями сну був особливо вираженим у тих, хто переніс легкий струс мозку, на відміну від тих, хто отримав важкі або середні травми. Цікаво, що наявність посттравматичного стресового розладу (ПТСР), що часто зустрічається у солдатів, не впливала на ризик виникнення проблем зі сном після черепно-мозкових травм.
Автори дослідження підкреслюють важливість розробки стратегій для запобігання та раннього виявлення порушень сну, оскільки вони негативно впливають на якість життя та процес реабілітації пацієнтів.