Зазвичай організм вміє справлятися з такою ситуацією: барорецептори вловлюють падіння тиску і миттєво надсилають сигнал у мозок, який наказує серцю пришвидшити ритм і прокачувати більше крові, повідомляє 24 Канал з посиланням на National Library of Medicine.
Також на тему Треба діяти негайно: що таке мікроінсульт та чому він також небезпечний
Якщо цього не відбувається, виникають неприємні симптоми, такі як запаморочення і потемніння в очах; у деяких випадках людина навіть втрачає свідомість. Цей стан називається ортостатичною гіпотензією.
Ортостатична гіпотензія
Його діагностують, якщо протягом трьох хвилин після вставання систолічний тиск падає більш ніж на 20 міліметрів ртутного стовпа, а діастолічний – більш ніж на 10. Систолічний тиск – це верхнє значення на тонометрі, фіксується при скороченні серця, тоді як діастолічний – нижнє, яке відображає тиск між ударами серця.
Ортостатична гіпотензія зустрічається у 6% населення, а серед літніх людей – ще частіше, до 30%. Якщо потемніння в очах відбувається час від часу, це не є серйозною проблемою. Цей стан може виникнути, наприклад, при різкому підйомі після тривалого сидіння або лежання. Іншими факторами, що сприяють проявленню симптомів, можуть бути:
- Зневоднення – призводить до зниження обʼєму крові в організмі. При захворюваннях з високою температурою або проносом може виникнути запаморочення.
- Харчування – у деяких людей після їжі тиск може знижуватися, оскільки кров прямує до шлунка.
- Перегрів – також може викликати падіння тиску.
- Вагітність – часто супроводжується пониженням тиску через збільшення судинної системи.
Якщо симптоми виникають рідко і пов’язані з однією з перерахованих причин, підстав для занепокоєння немає. Однак, якщо непритомність відбулася навіть один раз, варто звернутися до лікаря, оскільки це може призвести до травм при падінні.
Якщо при кожному підйомі спостерігається потемніння в очах і запаморочення, рекомендується пройти медичне обстеження. Іноді ортостатична гіпотензія є наслідком серцево-судинних, ендокринних або неврологічних захворювань.
Що робити, щоб не темніло в очах
Коли ортостатична гіпотензія викликана якоюсь хворобою, лікування потрібно почати з усунення основної проблеми. Якщо серйозних захворювань немає, часто достатньо внести невеликі зміни в спосіб життя:
- Пити достатньо води.
- Скоротити споживання алкоголю або зовсім від нього відмовитися.
- Уникати перегріву.
- Спати з піднятими узголів’ям ліжка.
- Вставати повільно: спочатку посидіти на краю ліжка, звісивши ноги, а потім піднятися.
- Збільшити споживання солі (тільки за згодою лікаря).
Іноді лікар може рекомендувати компресійні панчохи або бандажі для поліпшення кровообігу. Панчохи повинні доходити до талії і носитися протягом активного часу дня, знімаючи їх на ніч.
Якщо падіння тиску викликано ліками, такими як діуретики, слід обговорити з лікарем можливість коригування дози.
У рідкісних випадках для лікування можуть призначати препарати, що підвищують тиск, але вони мають побічні ефекти, і пацієнту не можна лягати 4 години після прийому.
Фізичні вправи також можуть допомогти. Регулярні кардіонавантаження та силові тренування, наприклад, плавання або заняття на велотренажері, можуть знизити симптоми.