В Україні змінили рекомендації щодо раннього виявлення раку: що змінилось
- В Україні оновлено рекомендації для ранньої діагностики раку, включаючи обстеження на рак грудей, шийки матки та колоректальний рак.
- Рекомендації включають мамографію для жінок 50 – 69 років, ПЛР-тести на ВПЛ для жінок 21+, та тест на приховану кров у калі для осіб 50 – 75 років.
- Зниження ризику онкозахворювань можливе через відмову від куріння та алкоголю, вакцинацію, використання контрацепції, уникання ультрафіолету, фізичну активність, здорове харчування та грудне вигодовування.
В Україні впроваджено оновлені рекомендації для ранньої діагностики та профілактики онкологічних захворювань, включаючи рак грудей, шийки матки та колоректальний рак.
Щороку рак діагностують у понад 100 тисяч українців. Згідно з даними Національного канцер-реєстру України, у 2023 році зареєстровано 110 022 нові випадки онкологічних захворювань: 52 626 серед чоловіків і 57 396 серед жінок, про це повідомляє Міністерство охорони здоров'я, передає 24 Канал.
Також на тему Серед людей, які не курять, збільшується кількість хворих на рак легенів: у чому причина
Серед жінок найпоширенішими є злоякісні утворення грудей і шийки матки, тоді як у чоловіків частіше зустрічається рак легенів та шлунково-кишкового тракту.
МОЗ наголошує, що рання діагностика є ключовим пріоритетом у боротьбі з онкологічними захворюваннями, оскільки вона значно підвищує шанси на успішне лікування.
Нові рекомендації з ранньої діагностики від МОЗ
Рак молочної залози
Жінкам віком від 50 до 69 років радять проходити мамографію раз на два роки. Цей метод діагностики є безпечним та дозволяє виявляти новоутворення на ранніх стадіях.
Лікар може коригувати частоту обстежень залежно від наявності індивідуальних факторів ризику чи скарг пацієнтки.
Основні фактори ризику раку грудей:
- наявність мутації в генах BRCA-1 або BRCA-2;
- випадки раку молочної залози в родині;
- перші пологи у віці 30+ років;
- безпліддя;
- пізній початок менопаузи;
- ожиріння після менопаузи та інші.
Рак шийки матки (РШМ)
Відповідно до оновлених рекомендацій, жінкам, які досягли 21-річного віку, радять регулярно виконувати ПЛР-тести на виявлення вірусу папіломи людини (ВПЛ). Для жінок віком від 35 до 65 років рекомендовано проходити обстеження з інтервалом у 5 – 10 років залежно від отриманих результатів попередніх тестів.
До основних факторів ризику виникнення раку шийки матки відносяться:
- наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом, зокрема ВПЛ, ВІЛ та інші імунодефіцитні стани;
- випадки РШМ у членів родини;
- лікування дисплазії шийки матки в анамнезі;
- ранній початок статевого життя;
- рання вагітність та інші чинники.
Колоректальний рак (КРР)
Для чоловіків і жінок у віці від 50 до 75 років рекомендується регулярно проводити тест на приховану кров у калі з періодичністю раз на два роки. Якщо результат тесту виявляється позитивним, необхідно пройти колоноскопію та отримати консультацію хірурга-проктолога або онколога.
Серед основних факторів ризику розвитку колоректального раку виділяють:
- вік у межах 50 – 75 років;
- наявність КРР у членів родини;
- хронічні запальні захворювання кишківника, такі як неспецифічний виразковий коліт чи хвороба Крона;
- ожиріння та інші фактори.
Усі вищезазначені обстеження надаються безкоштовно за направленням лікаря в рамках програми медичних гарантій. Для проходження діагностики необхідно звернутися до сімейного лікаря, який оформить відповідне направлення.
Як зменшити ризик онкозахворювань
Відмова від куріння та алкоголю. Алкоголь є причиною щонайменше семи видів раку, а куріння відповідальне за кожну четверту смерть від онкології.
Вакцинація проти вірусів. До 25% випадків онкозахворювань провокують віруси гепатиту та папіломи людини. Рекомендується вакцинувати дітей від гепатиту В (ця вакцинація надається безкоштовно державою) та папіломавірусу. За можливості зробіть вакцинацію й для себе.
Використання бар’єрних методів контрацепції. Це допоможе уникнути інфекцій, які підвищують ризик розвитку онкології.
Уникання тривалого перебування на сонці. Не засмагайте як під прямими сонячними променями, так і в солярії. Ультрафіолетове випромінювання є причиною до 90% випадків раку шкіри. Використовуйте сонцезахисні креми та окуляри круглий рік.
Фізична активність та збалансоване харчування. Регулярні фізичні вправи та споживання здорової їжі, зокрема злаків, бобових, овочів і фруктів, сприяють зменшенню ризику онкозахворювань. Уникайте надмірного вживання копченого й солоного м’яса.
Грудне вигодовування. Для жінок, які мають таку можливість, годування немовляти грудьми допомагає зменшити ризик розвитку раку молочної залози.
Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.