Укр Рус
23 листопада, 21:19
2

Близькі люди обмінюються мікрофлорою більше, ніж вважалось: які наслідки

Основні тези
  • Дослідження показало, що близькі люди можуть ділитися до 13,9% кишкових мікробів, а ті, хто просто часто проводить час разом, – 10%.
  • Результати припускають, що захворювання, пов'язані з мікробіомом, можуть передаватися через соціальні зв'язки, але здорова мікрофлора приносить користь.
  • Вчені досліджували мікробіоми в ізольованих селищах Гондурасу, де вплив оброблених продуктів та антибіотиків мінімальний.

Мікробіологи вирушили до джунглів, щоб з’ясувати, чи можна "заразитися" такими станами, як гіпертонія, ожиріння та депресія. Виявилося, що спільні трапези, поцілунки в щоку та подібні форми соціальні взаємодії зближають людей і їхні кишкові мікробіоми.

Це дослідження є частиною ширшої серії робіт, розпочатою статтею, опублікованою 20 років тому, яка обговорювала, як ожиріння поширюється через соціальні зв’язки, повідомляє 24 Канал з посиланням на журнал Nature.

Також на тему  Прасувати одяг та білизну чи ні: наскільки важлива така дезінфекція

Нове дослідження мікробіому

З того часу було проведено безліч досліджень, які припустили, що, крім харчових звичок, кишкові мікроби також можуть передаватися між близькими людьми.

У співпраці з колегами Ніколас Христакіс з Єльського університету вирушив до джунглів Гондурасу, щоб дослідити мікробіоми та соціальні зв’язки жителів 18 ізольованих сіл, де спілкування відбувається лише наживо, а вплив оброблених продуктів і антибіотиків мінімальний.

Люди діляться мікробіомом

Вченим навіть довелося побудувати лабораторію в лісі для збору та обробки зразків, які потім відправлялися до США. Отримані результати перевершили очікування вчених:

  • Подружжя та люди, які живуть разом, ділять до 13,9% штамів кишкових мікробів.
  • У тих, хто не живе під одним дахом, але часто проводить час разом, збігається 10% мікробіому.
  • Серед односельців, які не спілкуються, спільними є лише 4% мікробів.
  • Також були виявлені ланцюги передачі мікробів – друзі друзів ділять більше штамів, ніж можна було б очікувати випадковим чином.

Ці результати мають величезне значення – вони припускають, що фактори ризику захворювань, пов'язаних з мікробіомом, таких як гіпертонія та депресія, можуть передаватися від людини до людини. Відомо також, що для лікування важкої депресії може бути корисним поєднання традиційних методів з впливом на мікробіом.

Однак це не означає, що варто уникати соціальних контактів з побоювання "підхопити" мікробіоми інших –  здорова кишкова мікрофлора приносить безліч користі.

Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.