Інакше кажучи, FLiRT може вразити ослаблений імунітет швидше, ніж інші варіанти коронавірусу. Ба більше, ризикують інфікуватись і вакциновані.

Вам може бути цікаво Як правильно приймати ліки, щоб вони не втратили ефективність

Та, як наголошують в Університеті Джона Хопкінса, люди, які перехворіли на попередній варіант COVID-19 – JN.1 повинні мати доволі сильний захист від усіх варіантів FLiRT.

Важливо. Набутий імунітет після вакцинації усе ще значно знижує ризики ускладнень під час хвороби.

До слова, літній спалах коронавірусу в Україні був спричинений саме субваріантом FLiRT, який відрізняється високою швидкістю передачі. Цю тенденцію фіксували не лише в Україні, а й у всьому світі.

Як часто передається субваріант FLiRT

Субваріант FLiRT легше поширюється та швидше вражає людей, які мають ослаблену імунну відповідь. У групі ризику люди, які мають в анамнезі хронічні хвороби, приймають імуносупресивні препарати, або страждають на імунодефіцитні стани тощо. Цим людям особливо важливо вакцинуватися.

Зауважимо, що за даними МОЗ, під час літнього сплекску захворюваності на COVID-19, захворювання виявили приблизно у 75 тисяч українців.

Чи відрізняється перебіг захворювання

Кожен субваріант коронавірусу може мати певні особливості. Водночас загальні симптоми на початку захворювання такі ж, як і в інших варіантів COVID-19, пояснив Ігор Кузін – заступник міністра МОЗ, головний санлікар країни.

Симптоми субваріанту FLiRT

  • втома, сильна слабкість;
  • нежить;
  • підвищена температура;
  • кашель;
  • головний біль;
  • болі в м'язах або тілі.

У Школі громадського здоров'я Джона Гопкінса зазначили, що не виявляли особливих симптомів чи більших ризиків ускладнення захворювання у випадку зараження субваріанотом.

"Ми не бачимо нічого нового або відмінного в цих варіантах. Ми продовжуємо спостерігати легший перебіг хвороби, але це, швидше за все, не тому, що вірус став м'якшим, а тому, що наш імунітет став набагато сильнішим", – зазначили вчені.

Оновлені рекомендації вакцинації

В МОЗ оновили правила щеплення, і вони дещо "м'якші". Тепер для більшості людей достатньо зробити одне щеплення проти COVID-19. Для людей, які входять до групи ризику тяжкого перебігу COVID-19, потрібна ревакцинація через 6 – 12 місяців.

Зауважте. Також змінюється визначення етапів вакцинації: одне щеплення (або два щеплення для окремих груп) – це первинна вакцинація; всі наступні щеплення – ревакцинація проти COVID-19.