Наскільки небезпечні Е-добавки в їжі та напоях

22 листопада 2024, 22:01
Читать новость на русском

Перед тим, як харчові добавки отримують префікс "E", вони проходять ретельну перевірку міжнародними організаціями. Тому небезпечні речовини не можуть потрапити до цього списку.

Літерами Е у переліку інгредієнтів позначаються харчові добавки. Ці позначення з’явилися в Європі в 1960 роках з метою створення єдиної системи маркування, пише 24 Канал з посиланням на DermNet.

Також на тему  В яких продуктах міститься найбільше вітаміну С

Раніше різні виробники могли вказувати одну й ту саму речовину по-різному: один міг назвати його "аскорбат натрію", а інший – "натрієва сіль вітаміну C". Тепер обидва виробники позначають його як E301. Літеру "E" використовують як скорочення від слова "Європа". В деяких країнах, наприклад, в Австралії, використовується лише числовий код без літери.

Що таке харчові добавки

Харчові добавки – це речовини, які зазвичай не вживаються окремо, але використовуються у виробництві, транспортуванні та зберіганні продуктів. Вони виконують кілька технологічних функцій, таких як:

  • Покращення смаку або аромату.
  • Надання кольору.
  • Формування текстури.
  • Подовження терміну зберігання.
  • Збереження окремих характеристик продукту – наприклад, запобігання змішання інгредієнтів.

E100 – 182 Барвники
E200-299 Консерванти
E300-399 Антиокислювачі
E400-499 Стабілізатори
E500-599 Емульгатори
E600-699 Підсилювачі смаку
E900-999 Антифламінгові добавки: покращують вигляд продукту
E1100-1105 Ферментні речовини
E700-899 Додаткові індекси

Наскільки безпечні харчові добавки

Проблемами, пов’язаними з харчовими добавками, займається Комітет Комісії "Кодекс Аліментаріус" (CCFA), який підпорядковується Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ) та Продовольчій і сільськогосподарській організації ООН (FAO). В Україні цим питанням займається Держпродспоживслужба. На засіданнях комітету працюють фахівці, які займаються питаннями харчових добавок, і які приймають рішення про додавання або виключення речовин зі списку.

Перед тим, як нова речовина буде включена до списку, комітет проводить детальне дослідження його безпечності. Дані збираються в результаті експериментів на тваринах і людях, організованих ВООЗ та FAO. Експертів відбирають з урахуванням їх професійних навичок і прихильності науковій доказовості.

На основі токсикологічних досліджень визначається допустима добова доза речовини, безпечна для людини протягом усього життя. Таким чином, до переліку інгредієнтів не потрапляють небезпечні речовини, адже їх уважно вивчають. Процес включення нової добавки до списку може займати десятки років.

Перегляд безпечності добавок

Існує регіональна варіативність у списках дозволених добавок. Максимально допустимі рівні деяких добавок можуть різнитися залежно від того, як місцеві регулятори інтерпретують результати токсикологічних досліджень.

Важливо пам’ятати, що в великих дозах навіть звичні продукти можуть бути токсичними – наприклад, кофеїн. Проте більшість людей не досягає небезпечних доз: навряд чи хтось вип'є понад 100 чашок кави за день.

Місцеві організації можуть проводити свої дослідження та включати добавки до списку заборонених. Цей перелік не є сталим, він може змінюватися з часом при появі нових даних про токсичність речовин.

Наприклад, у 2007 році добавку E128 перенесли до списку заборонених після дослідження, проведеного Європейським агентством з харчових стандартів (EFSA), яке виявило, що хімічна речовина анілін є канцерогеном, тобто може викликати рак.