Чи справді мед корисніший за цукор
Джерело:
Mayo ClinicМед – це продукт, який складається з води, двох простих цукрів (фруктози та глюкози), складніших вуглеводів, мінералів, вітамінів і білків. Деякі з цих компонентів мають антиоксидантні властивості і можуть позитивно впливати на здоров'я серцево-судинної системи.
Як натуральний підсолоджувач, мед вважається безпечним. Його також використовують як засіб від кашлю та для місцевого лікування дрібних ранок і виразок, пише Mayo Clinic.
Також на тему Як кава впливає на ризик відкладення жиру
Калорійність меду
Мед належать до вільних цукрів, тому важливо контролювати його споживання в раціоні. Для прикладу: одна чайна ложка меду містить близько 21 калорії, тоді як така ж кількість цукру — приблизно 15 калорій.
Американська кардіологічна асоціація рекомендує обмежити споживання вільних цукрів для жінок до 100 калорій на день (приблизно 6 чайних ложок) і для чоловіків – до 150 калорій (близько 9 чайних ложок).
У здоровому раціоні частка вільних цукрів повинна становити менш ніж 10% від загальної кількості споживаної енергії. Надмірне споживання вільних цукрів може спричинити надлишок калорій і привести до ожиріння. Крім того, вживання солодощів пов'язане з ризиком розвитку карієсу, серцево-судинних захворювань, інсульту та діабету 2 типу.
Мед і діти
Дітям, які не досягли одного року, не рекомендовано давати мед, оскільки існує ризик розвитку дитячого ботулізму. Це рідкісне, але серйозне захворювання, викликане спорами Clostridium botulinum, може призвести до серйозних проблем, таких як запори, м'язову слабкість і порушення дихання. Без своєчасного лікування це може стати загрозою для життя.
Алергія на мед
Мед може викликати сильні алергічні реакції. Деякі люди страждають від алергії на його компоненти, особливо на бджолиний пилок, що може призвести до серйозних, іноді небезпечних для життя, побічних ефектів.
Симптоми алергії на мед
- Утруднене дихання.
- Запаморочення.
- Нудота.
- Блювота.
- Надмірне потовиділення.
- Втрата свідомості.
- Нерегулярний серцевий ритм.
- Висипи на шкірі при місцевому застосуванні.
Мед і цукровий діабет
При цукровому діабеті різниці між медом і цукром щодо впливу на рівень глюкози в крові, практично, немає. Мед солодший за цукор, тому в деяких рецептах можна використовувати його в меншій кількості. Однак варто врахувати, що мед містить трохи більше вуглеводів і калорій на чайну ложку, що робить спроби зменшити калорійність неефективними.
Якщо ви любите смак меду, можете включати його у свій раціон, але в помірних кількостях. Важливо враховувати кількість вуглеводів, що містяться в меді, при плануванні свого харчування.