Чому саме зараз, які для цього показання та хто допоможе визначитися з методом видалення, 24 Каналу розповіла завідувачка відділення естетичної косметології клініки "Оксфорд Медікал", дерматологиня Марина Малапура.
Також на тему Чому виникає пупкова грижа та чи потрібно її оперувати: інтервʼю з провідним хірургом
Що треба знати про новоутворення
Найголовніший критерій оцінки для фахівця є безпечність утворення на шкірі, тобто воно доброякісне чи злоякісне. Зрозуміло, що другий варіант несе загрозу для здоров’я й потребує обов’язкового медичного втручання.
Інші підстави для видалення вже обумовлюються фізичним або психологічним дискомфортом. Родимки, бородавки, папіломи, розташовані у зоні складок чи швів одягу, можуть заважати й постійно травмуватися. А їхні об’ємні форми на обличчі чи інших відкритих ділянках – ставати причиною невпевненості чи невдоволення своєю зовнішністю.
Однак треба зважати, що доброякісні новоутворення під впливом ультрафіолетового випромінювання (простими словами засмаги) можуть ставати злоякісними. Тож контроль за їхньою формою, кольором та станом дуже важливий. Якщо відбулися якісь зміни, потрібно обов’язково звернутися за консультацією й обстеженням до дерматолога.
Які бувають доброякісні новоутворення і чому вони виникають
Невуси, папіломи, кератоми, ксантоми, ангіоми, ліпоми мають доброякісний характер. Деякі утворення можуть з’являтися від народження, бо передаються спадково, деякі – з віком, через гормональні зміни, погіршення обмінних процесів, особливостей типу шкіри, внаслідок травм чи кліматичних умов (забагато сонця). Так, поява бородавок, наприклад, спричиняється вірусом папіломи людини.
Марина Малапура
"Бородавки залежно від різновиду (прості, пласкі, підошвові, шпилясті кондиломи) бувають на обличчі, губах, слизових оболонках рота й носа, тильних частинах кисті й долоні, на пальцях рук і навіть на статевих органах."
Папіломи, як і бородавки, з’являються внаслідок дії вірусу папіломи людини. Ці мʼякі вузлики ростуть як на шкірі, так і на слизовій оболонці.
Невуси, зазвичай ми називаємо їх родимками, виникають через скупчення меланоцитів – клітин, які виробляють пігмент мелатонін, що відповідає за колір шкіри. Такі пігментні утворення мають різний колір, форму й розміри. Внаслідок ультрафіолетового випромінювання (засмага на сонці або в солярії) вони можуть перероджуватися на злоякісні.
Ангіоми, утворення червоного кольору, формуються з кровоносних судин і бувають як на шкірі, так і слизовій оболонці. З віком, через ламкість капілярів, їхня кількість може збільшуватися.
Ліпоми складаються з жирової тканини. Відрізняються від інших доброякісних утворень тим, що розташовані під шкірою й у різних місцях на тулубі. Причини їхнього виникнення достеменно не відомі, це може бути і генетична схильність, і травми, і порушення в організмі.
Для здоров’я ліпоми безпечні, та якщо вони збільшуються у розмірах і здавлюють нервові закінчення чи кровоносні судини, тоді є сенс їх видалити. Проте, як і ксантоми, вони мають здатність утворюватися знову.
Як визначитися з методом видалення
Щоб вирішити, яким способом краще позбутися новоутворення, треба звернутися до профільного спеціаліста, а саме до дерматолога. Немає загальної схеми або чудодійного методу, що розв’яже будь-яку проблему.
Тому читати рекламу в інтернеті, питати порад у знайомих і тим паче самотужки боротися з тими ж бородавками чи родимками – погана ідея: у кожного свій випадок, свої характеристики та ймовірні протипоказання. Залежно від того, наскільки новоутворення поверхневе, як глибоко воно залягає в шарах шкіри, лікар підбирає відповідний метод.
Отже, на консультації дерматолог:
- робить візуальний огляд;
- розпитує пацієнта, коли з’явилося новоутворення, чи збільшилося воно, змінило структуру, забарвлення, завдає дискомфорту тощо;
- проводить дерматоскопію, щоб з’ясувати доброякісний чи злоякісний характер утворення;
- на підставі отриманих даних визначає, чи є потреба у видаленні, та обговорює з пацієнтом найзручніший для нього метод.
Марина Малапура
"Якщо є підозра на недоброякісне новоутворення, призначається хірургічне видалення з патогістологічним дослідженням, яке вже роблять онкологи або дерматологи зі спеціалізацією "Хірургічна дерматологія"."
Наразі сучасна медицина пропонує кілька безпечних методів видалення:
- лазерне випарювання та коагуляція;
- радіохвильова коагуляція, наприклад апаратом "Сургітрон";
- витравлювання кислотами – саліциловою чи трихлороцтовою;
- кріодеструкція рідким азотом (ефективна навіть за деяких видів раку шкіри);
- хірургічне висічення;
- кюретаж, що є видом хірургічного втручання, яке зазвичай застосовують для утворень на стопах.
Чи залишаться шрами
На це впливає багато чинників, зокрема:
- властивості шкіри;
- вік;
- об’єм видалення;
- глибина, на яку залягає новоутворення.
Тож одна й та сама процедура по-різному впливає на людях: в одних не залишається і сліду, в інших можуть бути маленькі білі плямки чи рубчики. Те саме стосується періоду загоювання – в когось він короткий, а в когось – трохи довший. Це вже не залежить ані від лікаря, ані від методу видалення.
Марина Малапура
"Але якщо ви хочете зменшити ризик пігментації шкіри, краще видаляти папіломи чи новоутворення на відкритих ділянках тіла та обличчі в період слабкої сонячної активності, тобто взимку або восени."
Звертайтеся стосовно будь-яких проблем на шкірі до лікарів-дерматологів. Саме вони зроблять необхідні дослідження за допомогою дерматоскопу, оцінять характер новоутворення, вирішать, чи потрібно його видаляти і яким способом найкраще. Зручно, коли такий фахівець працює в клініці, яка має стаціонар, операційні й інші технічні можливості все зробити на місці.