Як голодування впливає на імунну систему і чому головний у цьому процесі – мозок
- Дослідники з Манчестерського університету виявили, що нейрони гіпоталамуса, які відповідають за відчуття голоду, можуть змінювати імунну відповідь організму, навіть без фактичного голодування.
- Відкриття може привести до нових підходів у лікуванні хронічних запалень і краще зрозуміти зв'язок між ожирінням та запальними процесами.
Голодування може впливати на імунну систему навіть тоді, коли людина фактично не обмежує себе в їжі. Саме мозок "вмикає" перебудову імунітету, реагуючи на відчуття голоду – навіть якщо тіло не зазнає фізичного дефіциту калорій.
Відповідних висновків дійшли вчені з Манчестерського університету, результати опублікували 4 квітня 2025 року в журналі Science Immunology, передає 24 Канал.
Дивіться також Дієта довголіття: науково доведено, що цей тип харчування продовжує активне життя
У дослідженні на мишах, яке фінансувала британська Дослідницька рада з біотехнології та біологічних наук (BBSRC), науковці виявили: нейрони гіпоталамуса, які відповідають за відчуття голоду, здатні кардинально змінювати імунну відповідь організму.
Вражаючі висновки
Достатньо було штучно активувати ці нейрони – і через кілька годин у крові мишей вже фіксували зміни, характерні для голодування. Зокрема, знижувався рівень запальних моноцитів – імунних клітин, які відіграють роль у розвитку запальних процесів.
"Причому така реакція нічим не відрізнялася від тієї, що виникала у мишей, які справді тривалий час не їли", – наголосили дослідники.
Важливо. Таким чином дослідники спростували уявлення, що імунна система реагує на голодування лише у відповідь на дефіцит поживних речовин. Ключову роль тут відіграє саме мозок.
Перспектива відкриття
Це відкриття відкриває перспективи для нових підходів у лікуванні хронічних запалень, синдрому виснаження при онкозахворюваннях, а також дозволяє краще зрозуміти, чому ожиріння часто супроводжується запальними процесами, а недоїдання – імунною вразливістю.
"Наше сприйняття здатне формувати тіло на рівнях, які ми не завжди усвідомлюємо", – зазначив керівник дослідження доктор Джузеппе Д'Агостіно.
Також, за словами професора імунології Мета Хепворта, ця робота підкреслює важливість зв'язку між мозком та імунною системою.
Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.