Як дружба впливає на психічне здоровʼя людини
- Дружба знижує рівень стресу, підвищує життєве щастя та впевненість у собі, зменшує ймовірність розвитку депресії та ризик захворювань.
- Складнощі у дружбі природні, але важливо поважати межі й звертатися за підтримкою у разі психологічного насильства.
Дружба – це особливе, довірливе спілкування між людьми, яких об’єднують не лише спільні інтереси, а й теплі почуття, схожий світогляд. Хтось вважає другом людину, з якою його пов’язують спогади дитинства, навіть якщо зараз вони спілкуються рідко. Для інших друзі – це, по суті, друга сім’я, з якою хочеться ділити радощі й труднощі щодня.
Не існує єдиного правильного способу будувати дружні стосунки. Кожен має право знаходити й створювати власне уявлення про близькість, якщо це не порушує меж інших людей і не завдає шкоди. Головне – щоб у цих стосунках було місце для комфорту та довіри з обох сторін, пише 24 Канал з посилання на Mayo Clinic.
Також на тему Чи можна навчитись радіти життю
Навіщо нам друзі
Дружні зв’язки дійсно можуть робити нас здоровішими й щасливішими. Хоча наукових досліджень про вплив дружби на здоров’я поки що не так багато, їхні висновки вже вражають:
- Наявність близьких друзів знижує рівень стресу та сприяє відчуттю життєвого щастя.
- Людина, яка має підтримку, відчуває свою приналежність до групи, стає впевненішою у собі, рідше відчуває самотність.
- Друзі можуть стати опорою у важкі моменти життя, допомогти пережити розрив стосунків чи втрату близьких.
- За даними наукових досліджень, здатність довіряти оточенню зменшує ймовірність розвитку депресії.
- Люди, які перебувають у соціальній ізоляції, більш схильні до захворювань і навіть мають підвищений ризик смерті з будь-яких причин.
- Дослідження також показують, що підтримка друзів допомагає легше переносити стрес: реакція організму на складні події стає менш вираженою.
Складнощі у дружбі – це природно
Варто пам’ятати: навіть найміцніші стосунки не застраховані від труднощів, непорозумінь і конфліктів. Іноді друзі віддаляються – втрачають спільні інтереси, стикаються з непримиренними розбіжностями. Переживання після розриву інколи схожі на відчуття втрати, і це нормально – дайте собі час, щоб оговтатись.
Буває, що ми раптом розуміємо: наше уявлення про дружбу суттєво відрізняється від погляду іншої людини. Такий досвід може бути болісним, однак щира розмова часто допомагає знайти спільне розуміння чи принаймні краще почути одне одного.
На жаль, не завжди дружба буває безпечною. Іноді за фасадом стосунків може ховатись емоційний тиск і моральне насильство. Людина, на яку чиниться такий вплив, далеко не відразу усвідомлює, що з нею відбувається, – вона може вважати таке ставлення нормою або навіть звинувачувати себе.
У таких ситуаціях не варто замикатися у собі. Якщо вам здається, що ви або ваш близький зіштовхнулися з психологічним насильством, важливо звернутися за підтримкою – у тому числі до спеціаліста.
Дружба справді може стати джерелом підтримки, зменшити відчуття самотності й позитивно вплинути на психологічне здоров’я. Однак важливо розуміти, що кожен із нас має своє бачення близьких стосунків, і це нормально. Головне – поважати межі одне одного й не боятися говорити про свої почуття.
Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.