Чому літні люди більше мерзнуть та як їм допомогти зігрітись

18 жовтня 2024, 15:39
Читать новость на русском

Джерело:

NIH

Наш організм найкраще функціонує, коли внутрішня температура тіла тримається близько 37 градусів за Цельсієм. Щоб забезпечити це, в навколишньому середовищі бажано підтримувати температуру від 20 до 25 градусів за Цельсієм.

Коли стає холодно, організм потребує зігрівання, ним керує гіпоталамус – спеціальна область мозку. Саме він ініціює низку реакцій, коли ми починаємо мерзнути, пише NIH.

Також на тему  "Крадуть ваші роки": назвали 2 найгірших продукти, які можуть скорочувати життя

Що відбувається, коли ми мерзнемо

  • Прискорення кровообігу. Шкіра першою стикається з холодним повітрям і, відповідно, охолоджується швидше. У відповідь гіпоталамус збільшує приплив крові до охолоджених ділянок. Зверніть увагу, як рум’яніють щоки на морозі.
  • Тремтіння. Гіпоталамус може викликати озноб, змушуючи м’язи інтенсивно скорочуватися. Це виробляє тепло, що дозволяє організму швидше зігрітися.
  • Поява мурашок. Гіпоталамус активує дрібні м’язи для підняття волосків на шкірі. У наших предків густа шерсть створювала теплу повітряну подушку, але у сучасних людей цей рефлекс лише трохи підсилює тремтіння.
  • Розщеплення бурого жиру. Це запасне джерело тепла, яке активується в екстремальних умовах, щоб зігріти організм.

Чому літні люди частіше мерзнуть

З віком системи терморегуляції організму працюють менш ефективно. Шкіра стоншується, що посилює реакцію на холод, таку як звуження судин і поява мурашок.

Крім того, зменшується м'язова маса, знижуючи здатність до тремтіння, яке потрібне  для зігрівання.

Також літні люди зазвичай споживають менше їжі, що зменшує рівень енергії і тепла. Запаси бурого жиру скорочуються з віком, майже зникаючи в старості.

Хронічні захворювання, такі як діабет, гіпертонія, стенокардія, хвороба Паркінсона та проблеми з щитоподібною залозою, можуть підсилювати чутливість до холоду, особливо в кінцівках.

Як допомогти зігрітись бабусі та дідусю

  1. Переконайтеся, що в будинку підтримується комфортна температура. Рекомендована температура у квартирі літніх людей становить 20 – 22 градусів за Цельсієм, а критична – 16 градусів за Цельсієм. Не покладайтеся лише на їхні слова, літні люди не завжди відчувають холод.
  2. Подаруйте грілки. Найбільш безпечні сольові грілки, які можна використовувати в ліжку.
  3. Купіть вовняні шкарпетки. Важливо утеплювати не лише верхній одяг, а й спідню білизну. Ноги мають бути в теплі, це допомагає швидше зігрітися і легше заснути.
  4. Забезпечте електричний обігрівач. Масляні обігрівачі із захистом від перекидання є безпечнішими для літніх людей.
  5. Уникайте прогулянок у мороз. Якщо потрібно відвідати лікаря, організуйте транспорт.