Варто зазначити, що якщо ви кілька разів зап'єте таблетку газованим напоєм, соком або кавою, нічого серйозного не трапиться. Однак регулярне використання таких рідин може негативно позначитися на ефективності лікування, пише Verywell Health.

Також на тему Українці зможуть зробити щеплення проти грипу в аптеці: покрокова інструкція

Наприклад, постійне запивання таблеток свіжовичавленим апельсиновим соком може вплинути на засвоєння препарату. Найкращим варіантом для запивання медикаментів є звичайна вода.

Вода

Вода – ідеальний вибір для запивання ліків. Вона є нейтральною і не впливає на склад препаратів, а також сприяє їхньому швидкому пересуванню з рота в шлунок, запобігаючи застряганню. Рекомендується випивати цілий стакан (не менше 150 мл), щоб знизити ймовірність гіркого смаку та уникнути прилипань таблетки до горла.

Соки

Фруктові соки можуть заважати правильному всмоктуванню ліків, що призводить до отримання недостатньої або, навпаки, надмірної дози. Спочатку такий ефект спостерігався лише у грейпфрутового соку, який блокує фермент CYP3A4 у тонкому кишечнику, що відповідає за розщеплення медикаментів.

Пізніше дослідження показали, що яблучний, апельсиновий, виноградний і журавлинний соки також можуть впливати на дію препаратів. Механізми цього впливу поки що не до кінця вивчені.

Газовані напої

Більшість газованих напоїв мають кисле середовище з pH близько 3 – 4. Така кислота може руйнувати захисну оболонку таблеток і капсул, а також негативно впливати на їхній склад.

Молоко

Молоко ускладнює всмоктування антибіотиків і нестероїдних протизапальних засобів. Дослідження показують, що молоко знижує біодоступність лікарських засобів і може змінювати швидкість їхнього виведення з організму.

Біодоступність – це кількість лікарського засобу, яка досягає потрібної зони в організмі.

Кава і чай

Кава і чай можуть впливати на засвоєння медикаментів. Кофеїн в цих напоях впливає на активність ферментів, які беруть участь у метаболізмі препаратів, що може призвести до неповного всмоктування ліків або їх швидшого виведення з організму.

Алкоголь

Алкоголь може посилювати дію багатьох медикаментів, таких як антидепресанти, та погіршувати побічні ефекти, а також викликати нові. Змішування алкоголю з лікарськими засобами може призвести до нудоти, блювання, головного болю, сонливості, знепритомнення чи втрати координації. Крім того, етанол може знижувати ефективність препаратів і навіть робити їх токсичними для організму.