Подагра та дієта: чи можна контролювати захворювання за допомогою їжі
Подагру здавна називають "хворобою аристократів", адже вважалося, що саме у благородних, які любили зловживати їжею та напоями, вона зустрічалася частіше. Дійсно, харчування суттєво впливає на це захворювання. Проте чи можливо контролювати подагру тільки за допомогою дієти?
Це захворювання, яким страждає від 1 до 7% населення, переважно дорослі чоловіки, є формою запального артриту. Воно виникає раптово та супроводжується гострим болем, повідомляє 24 Канал з посиланням на Mayo Clinic.
Також на тему Чому язик змінює колір: перелік основних причин
Симптоми подагри
Зазвичай вражається один суглоб, частіше це великий палець на нозі, але подагра може проявитися і в інших суглобах: наприклад, в щиколотці, коліні чи зап’ясті.
Не слід плутати подагру з "кісточкою на нозі" або бурситом великого пальця стопи, який частіше зустрічається у жінок. Якщо бурсит може минути без лікування, то ігнорування подагри загрожує пошкодженням суглобів.
Симптоми подагри зазвичай виникають несподівано і часто вночі. Ви можете прокинутися з відчуттям, що великий палець ноги ніби в полум’ї. Уражений суглоб стає гарячим, опухлим і настільки болючим, що навіть легкий дотик простирадла буде нестерпним. Біль найсильніше проявляється в перші 4 – 12 годин.
Після гострого нападу дискомфорт може зберігатися від кількох днів до кількох тижнів. Періоди загострення можуть чергуватися з ремісією: симптомів може не бути тижнями, місяцями або навіть роками. Без лікування приступи стають частішими та можуть призвести до пошкодження суглоба.
Подагр та їжа
Довгий час вважалося, що основною причиною подагри є зловживання їжею та алкоголем. Хвороба асоціювалася з розкішним життям. Проте харчування пов’язане з подагрою не безпосередньо, і хворіють на неї люди різних соціальних верств.
Подагра виникає внаслідок накопичення кристалів уратів, солей сечової кислоти, в тканинах суглоба. Це відбувається при високому рівні сечової кислоти в крові, який може залишатися підвищеним тривалий час. Однак у певний момент гострі кристали солі починають завдавати болю.
Сечова кислота утворюється в організмі під час розщеплення пуринів, які містяться як в нашому тілі, так і в харчах. Багатими на пурини є стейки, м’ясні субпродукти, морепродукти, а також алкоголь, особливо пиво, і напої з фруктозою. Надлишок пуринів підвищує рівень сечової кислоти, з виведенням якої не справляються нирки.
Таким чином, подагра часто вражає чоловіків, які люблять м’ясну їжу та алкоголь, а також людей з надмірною вагою, підвищеним тиском, діабетом, серцево-судинними та нирковими захворюваннями. Жінки після менопаузи також перебувають у зоні ризику, оскільки рівень сечової кислоти у них в цей час підвищується.
Як контролювати подагру
Ведення нездорового способу життя не означає гарантованого виникнення подагри. Надмірне вживання алкоголю та неправильне харчування можуть сприяти її розвитку, але набагато ймовірніше, що вони викличуть важкі захворювання печінки або серця.
Тому, щоб знизити ризики, варто переглянути свої звички: пити більше води замість алкоголю, замінити м’ясо на нежирні молочні продукти, зменшити кількість їжі та займатися фізичною активністю. Ці прості заходи допоможуть відстрочити наступний приступ подагри.
Для лікування гострих епізодів і профілактики майбутніх зазвичай застосовують нестероїдні протизапальні препарати або колхіцин для зняття болю. Якщо вони протипоказані, можуть бути призначені кортикостероїди для контролю запалення та болю.
Лікар також може призначити препарати, що знижують вироблення сечової кислоти або покращують її виведення з організму. Важливо приймати їх регулярно, навіть при відсутності симптомів.
Отже, якщо одного разу ви прокинетеся посеред ночі з гострим болем у великому пальці ноги, це зовсім не свідчить про "благородну" кров у ваших венах. Скоріше за все, це наслідок надмірного вмісту сечової кислоти, тому терміново зверніться до лікаря, який складе план лікування для контролю подагри.