Поліпи матки: чому виникають та як лікувати
Поліпи матки – це локальні розростання залозистої тканини ендометрію, або слизової оболонки матки. Причини їх формування до кінця не вивчені, однак передбачається, що вони можуть бути пов’язані зі змінами в гормональному фоні.
Найчастіше поліпи матки є доброякісними утвореннями. Вони можуть зустрічатися як в єдиному екземплярі, так і в великій кількості, розташовуючись як у порожнині матки, так і в шийці матки, повідомляє 24 Канал з посиланням на Cleveland Clinic.
Також на тему Чому порушується менструальний цикл: перелік основних причин
До факторів, що можуть сприяти розвитку поліпів, відносять:
- надмірна маса тіла (ожиріння);
- менопауза або перименопауза – період, що передує менопаузі з перших симптомів клімаксу;
- прийом тамоксифену – препарату для лікування раку молочної залози;
- використання естрогенів у складі різних медичних препаратів або добавок.
Як розпізнати поліпи матки
Симптоми, що вказують на наявність поліпа, можуть включати:
- триваліші або болісні менструації;
- менструації з появою згустків;
- аномальна маткова кровотеча, яке може виникати між менструаціями або після статевого контакту;
- труднощі з настанням вагітності.
В деяких випадках поліпи можуть не давати жодних симптомів і виявляються випадково під час різних медичних обстежень.
Лікування поліпів матки
Специфічної медикаментозної терапії для поліпів не існує. Лікарські препарати не можуть усунути вже наявні поліпи, але використання деяких гормональних засобів може зменшити симптоми. Невеликі поліпи (до 1 сантиметра) можуть зникнути самостійно протягом року і зазвичай не вимагають втручання.
Якщо жінка відчуває проблеми з менструацією, зокрема тривалі кровотечі, або у неї виникають труднощі з вагітністю, лікарі рекомендують хірургічне видалення поліпів за допомогою офісної або стаціонарної гістероскопії.
Вибір методу лікування
Стаціонарна гістероскопія. Ця процедура рекомендується для видалення великих поліпів, зрощень порожнини матки 3 – 4 ступеня і міом, та вимагає попереднього обстеження та госпіталізації. Використовується гістероскоп діаметром 8,5 мм, для введення якого необхідно розширення шийки матки, що неможливо без наркозу.
Ця процедура може бути пов'язана з ризиками ускладнень, такими як травми або стеноз шийки матки. Після операції необхідне спостереження в денному стаціонарі протягом щонайменше трьох годин.
Офісна гістероскопія. Цей метод підходить для видалення невеликих поліпів, підслизистих міом, зрощень матки 1 – 2 ступеня, залишків плодового яйця, неправильно розташованої внутрішньоматкової спіралі, а також для біопсії ендометрію та діагностики стану порожнини матки.
Офісна гістероскопія не вимагає госпіталізації і проводиться в амбулаторних умовах. Перед процедурою необхідно здати мінімальний набір аналізів, оскільки вона здійснюється без анестезії. Тонкий офісний гістероскоп діаметром 2 – 5 мм може бути введений у порожнину матки без розширення шийки, що є перевагою для жінок, які ще не народжували.
Час проведення офісної гістероскопії становить всього 1 – 1,5 години, і в деяких країнах цю практику називають "процедурою обідньої перерви".
Вибір методу залежить від розмірів та кількості поліпів, даних пацієнтки та її побажань, а також можливостей клініки, де вона проходить лікування.