Чи можна за допомогою їжі збалансувати рівень гормонів
Гормони – біологічно активні молекули, які виробляються ендокринними залозами. Вони взаємодіють з клітинами організму через спеціальні рецептори, що дозволяє їм регулювати функції цих клітин і, таким чином, контролювати обмінні процеси.
Все про гормони
Серед гормонів можна виділити такі, як інсулін, кортизол, естрадіол, тестостерон, лептин, тироксин, мелатонін та багато інших. Рівні гормонів можуть варіюватися навіть протягом доби: наприклад, рівень пролактину та кортизолу може залежати від часу доби, а рівні жіночих статевих гормонів змінюються залежно від фази менструального циклу, повідомляє 24 Канал з посиланням на Marion Gluck Clinic.
Також на тему Жінкам чи чоловікам – кому треба взагалі відмовитись від молока
До ендокринних залоз належать:
- гіпофіз і гіпоталамус;
- епіфіз (шишкоподібна залоза);
- наднирники;
- щитовидна і паращитовидні залози;
- острівці Лангерганса підшлункової залози;
- статеві залози.
Однією з причин значних і тривалих змін в гормональному фоні можуть бути захворювання ендокринних залоз, які призводять до підвищення або зниження вироблення гормонів. Лікування таких порушень проводять лікарі-ендокринологи.
Вплив харчування на гормони
Пацієнти з надмірною вагою іноді звинувачують гормони у своїй проблемі. Хоча вага дійсно може збільшуватися при певних ендокринних захворюваннях, такі випадки є вкрай рідкісними. Надмірну вагу часто пов’язують з інсулінорезистентністю – станом, коли клітини організму втрачають чутливість до інсуліну. Але інсулінорезистентність не є причиною, а наслідком надмірної маси тіла, і може розвиватися також через генетичну схильність або інші захворювання, такі як синдром Кушинга і гіпотиреоз.
Якщо зміни в рівні гормонів викликані ендокринним захворюванням, то зміна раціону навряд чи матиме значний вплив. У таких випадках необхідна консультація ендокринолога для підбору лікування.
Проте в деяких випадках харчування може впливати на роботу ендокринної системи.
Дієта з низьким вмістом жирів
Жири, зокрема холестерин, є попередниками статевих гормонів. Тому у жінок, які дотримуються низькокалорійної та низькожирової дієти, може порушуватися синтез естрогенів і менструальний цикл.
Рекомендується включати в раціон рослинні олії, горіхи, насіння, авокадо – ці продукти є джерелами корисних жирів. Також можна вживати молочні продукти (сир, вершкове масло) та червоне м’ясо в помірних кількостях.
Дієта з низьким вмістом білка
Багато гормонів є білковими молекулами, що складаються з амінокислот, які надходять в організм з їжею. При дефіциті білка в раціоні можуть виникати труднощі з синтезом необхідних білкових гормонів. До продуктів з високим вмістом білка належать м'ясо, риба, морепродукти, яйця, сир, грецький йогурт, тофу та бобові.