Чому у когось високий больовий поріг, а у когось – низький
Дослідники вже давно визнали, що больові пороги значно відрізняються у різних людей, причому деякі люди демонструють нижчу чутливість до болю, в той час як інші відчувають підвищений дискомфорт. Ця варіабельність піднімає важливі питання щодо факторів, які впливають на сприйняття болю, а також щодо того, чи змінюються ці пороги протягом життя людини.
24 Канал з посиланням на Medical Xpress розповідає про основні механізми, які зумовлюють ці відмінності.
Дивіться також У чому небезпека відсутності місячних у жінок
Що таке біль, а що – больовий поріг
Біль – це складний досвід, на який впливають психологічні та соціальні фактори, що охоплюють низку змінних. Натомість термін "больовий поріг" означає точку, в якій подразники, такі як тепло, холод або тиск, починають викликати больові відчуття.
Це не те саме, що толерантність до болю, яка вимірює, скільки болю людина може витерпіти, перш ніж їй знадобиться полегшення. Це не одне й те саме,
– наголошують медики.
Ба більше, больовий поріг не є фіксованою точкою, а залежить від низки факторів. Так, вчені стверджують, що деякі люди з тривалим болем можуть мати нижчий больовий поріг, тобто узагалі бути більш чутливими до болю.
Нещодавні дослідження вказують на те, що центральна сенсибілізація може відігравати значну роль у підвищеній активності нервової системи, що призводить до підвищеної настороженості щодо потенційно небезпечних подій.
Інакше кажучи, наша імунна система може впливати на нервові сигнали та відчуття болю. Запалення в організмі, як от під час застуди чи грипу, може раптово знизити больовий поріг.
Психологічні фактори
Гостра травма також спричиняє запалення, яке знижує больовий поріг.а Нприклад, однією з причин, чому лід допомагає при розтягненні зв'язок, є те, що він фіксує запалення в місці травми, у цей час ваш поріг болю відновлюється.
Також можутть впливати і психологічні фактори, такі як тривога, страх і занепокоєння. Вони знижують больовий поріг, а розслаблення може допомогти його підвищити.
Культурні норми також мають вплив на біль. Деякі культури заохочують стоїцизм, тоді як інші нормалізують відкрито висловлюваний дискомфорт.
Зауважте. Ці знання наголошують на важливості розуміння больових порогів. Адже, неточна оцінка болю може призвести до неадекватних варіантів лікування або надмірної залежності від анальгетиків, що підкреслює необхідність вдосконалення стратегій управління болем.