Як вилікувати біль у горлі: найефективніші засоби
- Біль у горлі може бути викликаний вірусними або бактеріальними інфекціями, які потребують різного лікування.
- Таблетки, льодяники і спреї є популярними засобами для зменшення болю, з різною ефективністю залежно від активних компонентів.
- Ефективність спреїв залежить від активних речовин, таких як фенол, бензокаїн, хлоргексидин і бензидамін.
Біль у горлі – це надзвичайно неприємне відчуття, від якого хочеться позбутися якнайшвидше. Сьогодні в аптеках пропонують безліч засобів, щоб полегшити дискомфорт: від таблеток і льодяників до полоскань та спреїв.
Всі вони обіцяють максимально швидкий ефект: зняття болю та усунення подразнення, повідомляє 24 Канал з посиланням на NHS. Однак виникає питання: чи дійсно вони настільки ефективні, і чи варто витрачати на них гроші?
Також на тему Як розпізнати запалення легень
Чому виникає біль у горлі
Основними причинами болю в горлі є віруси та бактерії:
- Вірусна інфекція. Якщо слизова горла почервоніла, ковтання викликає дискомфорт, супроводжується нежитем і сльозотечею, то це вірусний фарингіт. Зазвичай він минає самостійно протягом п’яти днів.
- Бактеріальна інфекція. У разі сильного болю, нальоту на мигдалинах і високої температури йдеться про бактеріальне запалення, яке часто називають "стрептококовим горлом". У дорослих така проблема зустрічається лише в 10% випадків. Для лікування використовують антибіотики, призначені лікарем. Полегшення настає за кілька днів, але для повного одужання потрібно до десяти днів.
Як полегшити біль у горлі
При вірусній інфекції ефективними є час і відпочинок. Бактеріальну інфекцію лікують антибіотиками. Проте, як правило, людей найбільше турбує, як швидко зменшити біль.
Є кілька простих способів:
- Спробуйте народні методи. Полоскання теплою соляною водою, рясне пиття та м’яка прохолодна їжа. Наприклад, можна обрати між картопляним пюре та морозивом – вибір за вами.
- Якщо домашні засоби не допомагають, приймайте знеболювальні препарати. Ібупрофен і парацетамол знижують біль і безпечні у використанні разом із антибіотиками.
- Льодяники для розсмоктування – один із найпростіших способів зменшити дискомфорт. Неважливо, чи вони містять цукор або активну речовину, полегшення настає у будь-якому разі. Проте краще обирати варіанти з ментолом: він охолоджує, знеболює та бореться з мікробами.
- Спреї для горла. Цей варіант часто згадується в рекомендаціях, хоча його ефективність викликає суперечки. У США, наприклад, спреї менш популярні, ніж таблетки та льодяники.
Що краще: таблетки, льодяники чи спрей
Наукові дослідження підтверджують, що таблетки ефективно знімають біль, хоча й досі незрозуміло, як саме вони діють. Їхня ефективність перевірена й доведена.
Спреї ж здаються зручним рішенням: вони діють локально й швидко, минаючи травну систему. Проте наукових доказів їхньої ефективності мало. Ба більше, дослідження показують, що льодяники справляються із болем краще.
Попри це, спреї залишаються популярними. Головне – обирати засоби із правильним складом.
Які компоненти шукати в складі спрею
Ефективність спрею безпосередньо залежить від його активних речовин. Ось основні з них:
- Фенол. Виконує антисептичні та знеболювальні функції. Він викликає тимчасове оніміння обробленої ділянки.
- Бензокаїн. Гарний анальгетик, проте його використання у спреях пов’язане з ризиком розвитку метгемоглобінемії – стану, за якого кров втрачає здатність переносити кисень.
- Хлоргексидин. Цей антисептик показав свою ефективність при стрептококовій інфекції. Його часто застосовують у поєднанні з антибіотиками.
- Бензидамін. Місцевий протизапальний засіб, ефективність якого підтверджена дослідженнями.
Отже, спреї можуть бути корисними, але до їхнього вибору потрібно підходити уважно, орієнтуючись на склад і рекомендації лікаря.
Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.