Укр Рус
5 грудня, 08:01
3

Чому язик змінює колір: перелік основних причин

Основні тези
  • Зміни кольору язика можуть сигналізувати про різні стани, такі як кандидоз, лейкоплакія, дефіцит вітаміну B12, або жовтяниця.
  • Чорний або "волохатий" язик може бути викликаний прийомом певних ліків чи недостатньою гігієною ротової порожнини.
  • Звертатися до лікаря слід у випадках болю, свербежу, або якщо зміни кольору язика не зникають протягом двох тижнів.

Іноді колір язика змінюється, це може бути як ознакою захворювання, так і зовсім безневинним явищем. Розберемося, коли варто відвідати лікаря, а коли можна чекати, що все мине самостійно.

Білий язик

Щоб усунути білий наліт на язику, часто достатньо просто скористатися м'якою зубною щіткою або скребком для язика. Білий язик не завжди вказує на серйозні проблеми зі здоров’ям, однак може сигналізувати про наявність кандидозу або молочниці в ротовій порожнині, що проявляється у вигляді сверблячих білих плям, повідомляє 24 Канал з посиланням на Medical News Today.

Також на тему  Чому так важливо відновлювати втрачені зуби

Якщо на язику, внутрішній стороні щік або яснах з'являються білі випуклі утворення, які не зникають при легкому натисканні, це може бути ознакою патології слизової оболонки, відомої як лейкоплакія. Цей стан може прогресувати у рак ротової порожнини. 

До лікаря варто звернутися в таких випадках:

  • Якщо спостерігаються біль або свербіж у ротовій порожнині, які не зникають або посилюються.
  • Якщо на язику з’являються білі плями.
  • Якщо біле утворення в роті не проходить протягом двох тижнів.

Яскраво-червоний язик

Яскраво-червоний язик часто зустрічається у людей з дефіцитом вітаміну B12, що може призводити до анемії через брак еритроцитів. Ознаки анемії можуть також включати діарею або запор, слабкість, запаморочення, втрату апетиту, блідість шкіри, а також кровоточивість ясен.

Рідше такий язик може спостерігатися при:

  1. Скарлатині, коли на язику спочатку з'являється білий наліт, який потім відшаровується, залишаючи "малиновий язик";
  2. Хворобі Кавасакі, що супроводжується високою температурою, висипом, почервонінням очей і шкіри на долонях і стопах, а також тріщинами на губах і збільшенням лімфатичних вузлів на шиї;
  3. Дефіциті вітаміну B3 (пелагра), яка проявляється тріадою симптомів: діарея, дерматит і деменція.

Жовтий язик

Іноді язик може набувати жовто-коричневого відтінку. Якщо при цьому спостерігається пожовтіння шкіри та білків очей, потрібно звернутися до лікаря, оскільки це може вказувати на жовтяницю.

Чорний язик

Так, і таке теж буває. Язик може чорніти після приймання деяких антибіотиків, таких як тетрациклін, антидепресантів і інгібіторів протонної помпи. Чорний язик також спостерігається при рідкісних захворюваннях, наприклад, при Аддісоновій хворобі, яка супроводжується потемнінням шкіри, особливо на обличчі та шиї, нудотою, блювотою, болями в животі та м'язах.

Також язик може стати "волохатим" і чорного кольору через надмірний ріст мертвих клітин – сосочки язика подовжуються, збираючи бактерії, дріжджі, залишки їжі та тютюн. За дотриманням гігієни ротової порожнини цей стан, як правило, швидко минає.

Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.