Укр Рус
4 липня, 21:23
3

Знайшли ще одну небезпеку кесаревого розтину для здоровʼя дитини

Основні тези
  • Дослідження в Каролінському інституті показало, що плановий кесарів розтин може підвищити ризик розвитку гострого лімфобластного лейкозу у дітей.
  • Результати вказують на важливість обдуманого вибору способу народження дитини, особливо якщо немає медичних показань для кесаревого розтину.
  • Екстрений кесарів розтин не показав підвищеного ризику лейкозу, можливо через наявність природного стресу та контакту з мікрофлорою матері, що стимулює імунну систему дитини.

Останні роки у світі зростає кількість планових кесаревих розтинів, навіть коли для цього немає медичних показань. Така тенденція викликає занепокоєння у фахівців, адже дедалі більше досліджень вказує на потенційні довгострокові ризики для здоров’я дитини, зокрема – ймовірність розвитку гострих форм лейкемії.

Група вчених із Каролінського інституту (Швеція) провела масштабне дослідження, результати якого були опубліковані в журналі The International Journal of Cancer, пише 24 Канал.

Також на тему Як гормональна терапія впливає на ризик раку грудей

Нове дослідження кесаревого розтину 

Медики проаналізували дані майже 2,5 мільйонів дітей, народжених у Швеції з 1982 по 1989 та з 1999 по 2015 роки. Використовуючи національні медичні реєстри, дослідники порівняли інформацію про перебіг вагітності та пологів із подальшими діагнозами у дітей.

Близько 376 тисяч немовлят (15,5% вибірки) з’явилися на світ шляхом кесаревого розтину. За досліджуваний період гострий лімфобластний лейкоз було виявлено у 1495 дітей. Як показав аналіз, у малюків, народжених у результаті планової операції, ризик цього тяжкого захворювання трохи вищий, ніж у дітей, народжених природним шляхом. 

Кесарів розтин збільшує ризик

Причому найбільша вразливість спостерігалася у хлопчиків молодше п’яти років. Цікаво, що екстрений кесарів розтин такого зв'язку не показав.

Хоча виявлена різниця є відносно невеликою (експерти оцінюють надлишковий ризик як приблизно один додатковий випадок В-клітинного лейкозу на рік на всю країну), науковці підкреслюють важливість обдуманого підходу до вибору способу народження дитини. У Швеції щороку діагноз гострий лімфобластний лейкоз отримують 50 – 70 дітей.

Кесарів розтин – надзвичайно важливий інструмент сучасної медицини, який часто рятує життя жінкам і новонародженим. Ми не хочемо лякати чи тривожити тих, кому операція необхідна за медичними показаннями, 
– зазначає керівниця дослідження Крістіна-Евморфія Кампіці

Водночас вона підкреслює: якщо гострої потреби немає, майбутнім батькам варто уважно зважити всі потенційні ризики, враховуючи й інші дані про схильність таких дітей до астми, алергії та діабету першого типу.

Наукова група також обговорила можливі механізми, що лежать в основі виявленого зв’язку. На думку спеціалістів, річ у тому, що при екстреному кесаревому розтині початок природних пологів уже стався, дитина відчуває стрес і контактує з мікрофлорою матері, що стимулює роботу імунної системи. При плановому втручанні цей важливий етап минає, що, ймовірно, впливає на формування імунітету.

Дослідження підкреслює необхідність подальших спостережень і пошуку факторів, які можуть впливати на розвиток онкологічних захворювань у дітей. Поки що вчені радять приймати рішення про проведення планового кесаревого розтину лише після ретельного обговорення всіх можливих наслідків із лікарем.

Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.