Болить голова через таблетки від головного болю: як це вилікувати
"Випий таблетку від головного болю" – якщо дотримуватись цієї поради занадто часто, це може призвести до розвитку абузусного головного болю. Це специфічний тип головного болю, який виникає внаслідок надмірного використання знеболювальних препаратів.
Про цей тип болю можна говорити, якщо він виникає 15 і більше разів на місяць протягом не менше трьох місяців. Найчастіше він розвивається у людей, які страждають на мігрень або головний біль напруги, повідомляє 24 Канал з посиланням на National Library of Medicine.
Також на тему Чому мерзнуть ноги і коли це симптом хвороби
Регулярне або щоденне застосування медикаментів для лікування гострого головного болю може підвищити їхню частоту та призвести до хронічної форми.
Приблизна поширеність абузусного головного болю становить 1 – 2%, причому у жінок він спостерігається частіше, ніж у чоловіків. Найбільш розповсюджені препарати, які сприяють розвитку абузусного головного болю:
- опіоїди;
- анальгетики з буталбітадом;
- комбіновані препарати з аспірином або ацетамінофеном і кофеїном;
- ерготамін;
- триптани;
- інші нестероїдні протизапальні препарати (НПП).
Як виникає такий біль
Абузусний головний біль виникає внаслідок сенсибілізації (підвищеної чутливості) центральної нервової системи до болю. Ймовірність розвитку цього стану залежить від:
- початкової тяжкості та частоти головного болю;
- генетичної схильності;
- біологічних і поведінкових факторів.
Симптоми абузусного головного болю можуть проявлятися щодня або майже щодня, часто вранці, і включають такі прояви, як:
- нудота;
- дратівливість;
- труднощі з концентрацією уваги;
- різноманітність в локалізації та характеристиках болю.
Діагностика абузусного головного болю
Діагностика абузусного головного болю здійснюється виключно на клінічній основі. Згідно з Міжнародною класифікацією головного болю, для його підтвердження повинні виконуватись такі критерії:
- наявність головного болю 15 днів на місяць або більше у пацієнта з попередньою історією головних болів;
- регулярне застосування препаратів для зняття нападів головного болю протягом понад три місяці – таких, як ерготамін, триптани, опіоїди, комбіновані анальгетики понад 10 днів на місяць або НПП понад 15 днів на місяць;
- відсутність іншого типу головного болю, який міг би більш точно пояснити симптоми.
Важливо відрізняти абузусний головний біль від первинного, який може бути причиною супутніх симптомів. Для виключення інших можливих причин лікар може призначити комп'ютерну або магнітно-резонансну томографію, але це робиться вкрай рідко.
Лікування абузусного головного болю
Лікування абузусного головного болю може проводитись як амбулаторно, так і стаціонарно. Пацієнти з головним болем, викликаним зловживанням опіоїдами, вимагають стаціонарного спостереження. Раніше основним методом лікування було повне скасування знеболювальних на місяць. Якщо головний біль ставав менш вираженим, це слугувало підтвердженням діагнозу.
Сучасна терапія включає профілактичне лікування, яке складається з:
- антидепресантів;
- протиепілептичних препаратів;
- ботулотоксину А;
- моноклональних антитіл, таких як еренумаб і фреманезумаб.
Під час проведення профілактичної терапії одночасно скасовується приймання препаратів, якими пацієнт зловживав. Виключення становлять пацієнти, які приймали високі дози опіоїдів, барбітуратів або бензодіазепінів, яким може знадобитися поступове зниження дози протягом 2 – 4 тижнів.
Якщо скасування препарату та профілактичне лікування не приносять результату, для полегшення симптомів використовуються перехідні препарати, включаючи:
- НПП;
- кортикостероїди;
- дигідроерготомін;
- прохлорперезин;
- клонидин;
- фенобарбітал у випадках зловживання барбітуратами.
Після завершення лікування абузусного головного болю пацієнтів потрібно проінформувати про необхідність обмеження застосування всіх препаратів, що використовуються проти головного болю:
- НПП – менш як 6 днів на місяць;
- триптани, ерготамін або комбіновані анальгетики — менш як 4 днів на місяць.
При цьому не рекомендується використовувати ті препарати, якими пацієнт зловживав раніше. Окрім медикаментозної терапії, в лікуванні абузусного головного болю важливу роль відіграє когнітивна психотерапія.