У ВООЗ назвали патогени, проти яких терміново потрібні вакцини
- ВООЗ визначила 17 патогенів, проти яких терміново потрібні вакцини, серед яких ВІЛ, малярія, туберкульоз, стрептокок групи А та Klebsiella pneumoniae.
- Глобальний перелік патогенів сформовано на основі регіональних списків, враховуючи регіональне навантаження захворювань, ризик стійкості до антибактеріальних препаратів та соціально-економічний вплив.
- Доктор Кейт О'Брайен підкреслила важливість нового дослідження, яке має потенціал зменшити поширеність хвороб та медичні витрати, та стане основою для програми ВООЗ з імунізації до 2030 року.
- Повний список патогенів включає віруси та бактерії, такі як вірус гепатиту С, цитомегаловірус, вірус грипу, норовірус та інші, зокрема ті, вакцини проти яких наближаються до офіційного схвалення.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оновила перелік небезпечних вірусів та бактерій, проти яких потрібні нові вакцини. І мова аж про 17 патогенів, які регулярно викликають спалахи захворювань у світі.
У ВООЗ називають ці 17 патогенів пріоритетами у розробці термінових вакцин, повідомляє Здоров'я 24 з посиланням на статтю в науковому журналі eBioMedicine.
Дивіться також Яка інфекція забрала найбільше життів у 2023 році: звіт ВООЗ
17 вірусів та бактерій
До переліку вносили віруси та бактерії на основі кількох критеріїв, зокрема регіонального навантаження захворювань, ризику стійкості до антибактеріальних препаратів та соціально-економічного впливу.
У ВООЗ оцінювали вплив захворювання на окрему популяцію, що вимірюють у показниках смертності, захворюваності, фінансових витратах. Глобальний перелік сформували на основі регіональних списків.
Серед пріоритетних хвороб ВООЗ визначила:
- ВІЛ,
- малярію,
- туберкульоз.
"Ці захворювання щорічно забирають близько 2,5 мільйонів життів по всьому світу", – ідеться у дослідженні.
Окрім них, до списку включені патогени, такі як стрептокок групи А і Klebsiella pneumoniae, стійкість яких до антибіотиків робить їх особливо небезпечними.
Важливість розробки вакцин
У нещодавній заяві д-р Кейт О'Брайен, директор Відділу імунізації, вакцин та біологічних препаратів Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), підкреслила важливість нового дослідження, яке спирається на широкий регіональний досвід та дані. Метою дослідження є оцінка вакцин, які мають потенціал не лише суттєво зменшити поширеність хвороб, що наразі впливають на громади, але й зменшити медичні витрати, які несуть сім'ї та системи охорони здоров'я.
У ВООЗ наголосили, що 17 патогенів стануть чіткою вказівкою для розробників та виробників вакцин, які можуть мати найбільший соціально-економічний вплив.
Повний список патогенів
Віруси та бактерії:
- стрептокок групи А;
- вірус гепатиту С;
- ВІЛ-1 (найпоширеніший тип);
- klebsiella pneumoniae (паличка Фрідлендера, що здатна викликати пневмонію);
Патогени:
- цитомегаловірус із сімейства герпесвірусів;
- вірус грипу (вакцина із широким захистом);
- види лейшманії;
- нетифозні сальмонели;
- норовірус;
- малярія;
- види бактерії Shigella, що можуть викликати дизентерію
- золотистий стафілокок.
Патогени, вакцини проти яких перебувають на етапі наближення до офіційного схвалення, рекомендацій щодо використання або впровадження:
- вірус денге;
- стрептокок групи В;
- позакишкова патогенна кишкова паличка;
- мікобактерії туберкульозу;
- респіраторно-синцитіальний вірус (RSV) – один зі збудників респіраторних вірусних інфекцій.
Важливо! Цей перелік стане основою для реалізації програми ВООЗ з імунізації до 2030 року, що має на меті доступність вакцин для кожного, зокрема в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, де соціально-економічний вплив таких хвороб є найбільшим.
Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.