Створили новий ефективніший тип знеболювальних, які не викликають звикання

19 листопада 2024, 11:11
Читать новость на русском

Дослідження, проведене в Чиказькому університеті, виявило альтернативний сигнальний шлях у мозку мишей, який сприяє полегшенню болю навіть у тварин з розвиненою залежністю від опіоїдів. Вчені з'ясували, що цей механізм знеболювання не призводить до розвитку залежності і не активує систему нагороди, що суттєво знижує ризик формування залежності.

Розробка не опіоїдних препаратів є вкрай важливою не лише для зниження загрози залежності та передозування, а й для створення знеболювальних засобів, які зберігають свою ефективність без викликання у пацієнтів інших важких наслідків, пише 24 Канал з посиланням на MedicalXpress

Також на тему  Які засоби допомагають, а які безкорисні проти нежитю

Нове дослідження знеболювальних 

Дослідження в Чиказькому університеті продемонструвало наявність альтернативного сигнального шляху в мозку мишей, який забезпечує полегшення болю у тварин з опіоїдною залежністю. Вчені підтвердили, що знеболювання за цим механізмом не призводить до залежності, не викликає синдрому відміни та не активує систему нагороди.

Є безліч не опіоїдних препаратів, але на сьогодні жоден з них не може зрівнятися з опіоїдами за рівнем знеболювання, Будь-яка альтернатива є бажаним варіантом, і ми виявили механізм контролю болю, який забезпечує полегшення, подібне до опіоїдного, але без негативних аспектів,
– зазначив Деніел МакГі, провідний автор дослідження.

Як діє новий тип знеболювальних 

Вентролатеральна періакведуктальна сірка зона (vlPAG) – це ключова ділянка мозку, що відіграє важливу роль у системах контролю болю. Раніше дослідження продемонстрували, що електростимуляція та фармакологічне лікування в цій області можуть зменшити болючі відчуття. Однак не опіоїдні шляхи, що регулюють біль через зміни активності в цій частині мозку, не були достатньо досліджені.

Один із таких шляхів пов'язаний з нейромедіатором ацетилхоліном, який впливає на роботу різних відділів мозку. Вплив на ацетилхолінові рецептори може змінювати больову реакцію, проте механізми, за допомогою яких природно вироблений ацетилхолін регулює контроль болю в vIPAG, залишаються недостатньо вивченими.

Нейробіологи дослідили динаміку вивільнення ацетилхоліну в цій області при різних станах болю, включаючи запалення, хронічну невропатію та гострий біль. У 2017 році вчені показали, що вплив на ацетилхоліновий рецептор vIPAG, альфа-7, викликає знеболювальний ефект. 

Рецептор альфа-7 зазвичай є збудливим рецептором, тобто він стимулює підвищену активність у нервовій системі. Проте, коли дослідники ввели мишам препарат, що активує альфа-7, первісне збудження нейронів швидко змінилося тривалим спокійним станом, що призвело до тривалого знеболювального ефекту, який тривав кілька годин.

Коли група дослідників оцінила вплив ацетилхоліну на мишах з толерантністю до опіоїдів, вони спостерігали аналогічні тривалі знеболювальні ефекти. Крім того, у тварин не спостерігалося ознак залежності при тривалому застосуванні.