Лабораторне походження COVID-19: епідеміологиня сказала, що дає розслідування Конгресу США

3 грудня 2024, 23:40
Читать новость на русском

Спеціальний підкомітет США опублікував звіт та завершення розслідування щодо пандемії коронавірусу. Документ є дуже цінним, який допоможе уникнути подібних помилок в минулому, над ним працювали експерти різних профілів.

Про це 24 Каналу розповіла професорка, завідувачка кафедри епідеміології Львівського національного медичного університету Наталія Виноград, зауваживши, що коронавірус був одним вірусом, просто з еволюцією своїх властивостей. Про наслідки ж вакцинації поки що говорити рано.

Дивіться також Нова вакцина проти ВІЛ показала 99% ефективність

Що дає розслідування Конгресу США

За словами професорки, документ має понад 500 сторінок. У ньому підкомітет спробував вчергове дати відповідь щодо походження пандемії та уроків з цього, які світ має тепер щодо реагування. Цей документ є дуже цінним, його готувала велика група експертів різних галузей, включаючи ЦРУ та різні міністерства.

Формулювання відповіді щодо походження було дипломатичне – "найбільш ймовірно". Тобто чіткої відповіді щодо походження вірусу, чи з лабораторії, чи з природи, не дали. Водночас документ є потужним, логічним, бо базується на опитуванні та документах,
– зауважила вона.

Розвиток епідеміологічних ускладнень фахівці завжди спостерігають з позиції збудника. В цьому випадку, коли була пандемія, вдалось відслідкувати цю еволюцію. Збудник змінювався та набув суттєво інших можливостей. На початку коронавірусу не було правильних підходів щодо лікування.

Це один вірус, який набирав нових властивостей. Це ускладнювало діагностику та пробивало імунітет. Люди, які хворіли, могли захворіти ще раз. Прояви були складні, щодо грипу, то такого ще не було, як і не було потужних технологій для дослідження. Саме тому цей документ буде чудовим досвідом, який допоможе краще реагувати на подібні пандемії,
– сказала Виноград.

Якість вакцини

У звіті була експертна думка про те, що проведена тотальна вакцинація була неправильним підходом та завдала більше шкоди, ніж користі. Мовилось про те, що треба було працювати з окремими групами ризику.

Професорка зауважила, що саме тоді така тактика вакцинації була важливою. Потрібно було закрити ті групи, які мали найбільший контакт та могли швидко дистанційно поширювати збудник.

Сьогодні не треба говорити, що та вакцина не спрацювала. Все ж вакцин було багато, частина з них була новою та незрозумілою. Ми набрали досвід. Самими вакцинами пандемію не зупиниш, тому ввели традиційний та дієвий спосіб, а саме карантин,
– зазначила Виноград.

Поки що говорити про наслідки вакцинації не можна, адже пройшло не так багато часу. Для того, щоб зробити кінцевий висновок на віддалені наслідки потрібно 13 років.

Зараз же має працювати доказова медицина, яка має відфільтрувати, що було пов'язано з вакцинами, а що з іншими обставинами (харчові продукти, клімат, екологія).

Вже встановлено, що є люди, які мають наслідки, пов'язані з серцево-судинною системою та автоімунними процесами. Однак висновків поки немає щодо ступенів і проявів,
– додала професорка.