Рак легенів: кому потрібно проходити регулярні обстеження
Рак легень є другим за поширеністю видом раку та лідером за смертністю: він щороку забирає життя близько 2 мільйонів людей. Тому медична спільнота розробляє різні протоколи для раннього виявлення цієї хвороби.
І саме процедура скринінгу дає можливість виявити це захворювання на ранніх стадіях, коли симптоми ще не проявляються, що суттєво підвищує шанси на ефективне лікування, повідомляє 24 Канал з посиланням на Mayo Clinic.
Також на тему Ранній рак грудей: чому виникає та хто в групі ризику
Кому потрібен скринінг раку легенів
Скринінг рекомендується для:
- людей похилого віку, які курять або курили в минулому – це стосується курців та тих, хто кинув курити, починаючи з 50 років;
- осіб, які протягом тривалого часу регулярно курили, споживаючи понад 20 пачок сигарет на рік;
- тих, хто колись багато курив, але припинив це заняття в останні 15 років;
- людей з історією раку легень – якщо лікування проводилося понад п'ять років тому;
- представників групи ризику розвитку раку легень – пацієнтів з хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ), людей з сімейною історією захворювань легень і тих, хто піддавався впливу азбесту.
Фактори ризику раку легень:
- Куріння — основна причина захворювання, пов’язана з 90% випадків смертності. Небезпечне навіть пасивне куріння.
- Радіотерапія.
- Вплив радону.
- Контакт з азбестом та іншими канцерогенними речовинами.
- Наявність у родині випадків раку легень.
Як проходить скринінг раку легенів
Для скринінгу використовується низькодозова комп'ютерна томографія. Під час процедури пацієнт розташовується на столі, який переміщується в зону томографа. Навколо тіла обертається рентгенівська трубка, випромінюючи рентгенівські промені, які проходять через м’які тканини, виявляючи щільні утворення. Комп’ютер обробляє отримані знімки, створюючи точні тривимірні зображення.
Плюси та мінуси скринінгу раку легенів
Переваги:
Скринінг допомагає виявити рак на початкових стадіях. Рання діагностика пухлини значно спрощує процес лікування.
Недоліки:
Але існують і ризики, пов’язані зі скринінгом на рак легень:
- Може статись хибнопозитивний результат, коли результати показують наявність раку, якого насправді немає. Це може призвести до непотрібних додаткових обстежень і операцій, що пов'язано з ризиками.
- Скринінг може виявити рак, який, ймовірно, ніколи б не викликав симптомів у пацієнта. Це називається гіпердіагностикою і може призвести до небажаного лікування.
- Випромінювання, яке отримується при повторних обстеженнях, може підвищити ймовірність розвитку раку легень у здорових людей.
Тому проводити скринінг на рак легень рекомендується лише тим дорослим, які мають високий ризик розвитку захворювання через куріння та вік і не мають серйозних проблем зі здоров'ям, які можуть обмежити тривалість життя або здатність перенести хірургічне втручання на легенях, якщо це стане необхідним.