Діти, які народжуються раніше терміну, мають набагато гіршу успішність в дорослому житті

9 листопада 2024, 17:28
Читать новость на русском

Дослідження показало, що недоношені діти в майбутньому мають гірше освіту та заробіток. Вчені провели масштабне дослідження, аналізуючи дані про новонароджених у Канаді за шість років, а потім відстежували їхні долі до 18-28 років.

Приблизно 10% усіх пологів у світі відбуваються раніше очікуваного терміну. Попри поширеність цієї ситуації, багато попередніх досліджень зосереджувалися на короткострокових клінічних результатах, меншою мірою звертаючи увагу на довгострокові соціально-економічні наслідки, пише 24 Канал з посиланням на PLOS One.

Також на тему  Як змінились пологи в Україні під час війни: інтерв'ю з гінекологинею

Нове дослідження недоношених дітей 

Враховуючи цей пробіл, група канадських дослідників вирішила вивчити, як це впливає на доходи, рівень освіти та зайнятість у подальшому житті. У ході дослідження були проаналізовані дані 2,4 мільйона людей, які народилися в Канаді з 1990 по 1996 рік. У дослідження охоплювали не лише інформацію про пологи, але й дані про освіту, працевлаштування та доходи до 2018 року.

З них понад 172 тисячі осіб, що становить близько 7% від загальної кількості, народилися недоношеними, тобто до 37 тижня вагітності. Ці дані були співставлені з інформацією про тих, хто народився вчасно. Дослідники враховували стать, демографічні характеристики батьків, регіон народження та інші фактори.

Передчасне народження впливає на успішність 

Результати показали, що у недоношених дітей середній річний дохід у 18 – 28 років був на 958 канадських доларів або приблизно на 6% нижчий. Ймовірність їхнього працевлаштування також була на 2,13% нижчою. Подібні тенденції спостерігалися і в рівні освіти: недоношені діти на 17% та 16% рідше вступали до вишів і отримували дипломи.

Ці кореляції виявилися більш вираженими у дітей, народжених до 28 тижні вагітності. Їхні річний дохід був у середньому на 5643 канадських долари або на 27% нижче, ніж у тих, хто народився вчасно. Що стосується вступу до університету та отримання диплома, то різниця сягала 45%.

Чому є такий звʼязок

Вчені пояснили свої висновки кількома факторами. Третій триместр вагітності (28 – 32 тижні) – це етап інтенсивного росту мозку, і передчасні пологи можуть негативно вплинути на його розвиток.

Ранній внутрішньоутробний вік також пов'язують з порушеннями у неврологічному розвитку та загальному стані здоров'я, що надалі впливає на академічні успіхи. Крім того, недоношені діти частіше народжуються в соціально неблагополучних сім'ях, що може ще більше погіршувати їхнє становище.

Говорячи про важливість цього дослідження, автори наголосили, що знання про потенційні проблеми, пов'язані з передчасними пологами, можуть допомогти в розробці засобів, спрямованих на покращення доступності освітніх та розвиваючих програм для недоношених дітей на ранніх етапах життя.