Які засоби допомагають, а які безкорисні проти нежитю

4 листопада 2024, 22:01
Читать новость на русском

Є безліч засобів для боротьби з нежитем – від простого соляного розчину, який використовують наші бабусі, до сучасних спреїв на основі бактерій. Розберімось, що дійсно допомагає, а що краще не купувати.

Ефективні засоби проти нежитю 

Соляний розчин – не лікує, але допомагає очищати ніс від слизу, патогенів і мертвих клітин. Для приготування розчину потрібно в одному літрі води розчинити дві чайні ложки солі, пише 24 Канал з посиланням на Mayo Clinic.

Також на тему  Не зовсім гормон щастя: яку функцію виконує серотонін

Такий розчин можна придбати в аптеці. Для промивання знадобиться іригатор для носа, великий шприц, спринцовка або спеціальний чайник (неті-пот). Нахиліться, заливайте розчин в одну ніздрю, він вийде через іншу.

Судинозвужувальні краплі – вони зменшують набряк носа, викликаний розширенням судин. Найбільш поширені: ксилометазолін, нафазолін, оксиметазолін, фенілефрин. Однак застосовувати ці краплі понад три дні поспіль не рекомендується, оскільки вони можуть викликати зворотний ефект і посилити набряк.

Антибіотики – їх призначають виключно в тому випадку, якщо нежить викликаний бактеріальною інфекцією. В інших випадках вони неефективні, тому перед використанням необхідно проконсультуватися з лікарем.

Антигістамінні препарати – ефективні при алергічному нежиті. Симптоми алергії можуть нагадувати ГРВІ, однак при алергії відсутні головний біль, температура та біль у горлі.

Неефективні засоби проти нежитю

Складні краплі – такі краплі вимагають приготування в домашніх умовах. Їх призначає лікар, коли інші засоби не допомагають, і він не знає, що ще зробити. Зазвичай вони містять називін, дексаметазон і діоксидин.

Називін – судинозвужуючий препарат, який не можна використовувати довше 3 – 5 днів. Дексаметазон зменшує запалення, але це очні краплі. Діоксидин – антибіотик, його застосування має бути обґрунтованим. Таким чином, крім називіну, інші компоненти не підходять для лікування нежитю, що робить ці краплі неефективними.

Сік каланхое – використовується для закапування з метою очищення носа. Хоча це може дати тимчасове полегшення, слизові продовжать виробляти слиз, і незабаром ніс знову буде закладений. Крім того, безпека соку не була достатньо вивчена.

Краплі з інтерферонами – не мають доказаної ефективності при місцевому застосуванні. Інтерферони справді працюють лише у формі ін’єкцій і застосовуються в випадках серйозного послаблення імунітету, наприклад, при гепатиті чи лейкозі.

Спреї з лізатами бактерій – містять інактивовані бактерії, що викликають захворювання дихальних шляхів. Ефективність цих препаратів не доведена, і Європейське агентство з лікарських засобів рекомендує їх не використовувати.

Рослинні екстракти – їхня дія при застудах часто пояснюється ефектом плацебо.