Лихоманка Західного Нілу мігрує по Україні: як передається, симптоми та лікування

11 вересня 2024, 19:25
Читать новость на русском

Джерело:

ВООЗ

Лихоманка Західного Нілу – це вірусна хвороба, що передається через укус комарів. Переважно люди переносять захворювання безсимптомно. Однак, орієнтовно у 20% хворих можуть проявитись лихоманка, висипання на шкірі. А у тяжких пацієнтів можливі запалення мозку та його оболонок.

Розповідаємо, яка ситуація із поширенням захворювання в Україні наразі та які головні ризики поширення інфекції вбачають у МОЗ. 

Дивіться також Як правильно приймати ліки, щоб вони не втратили ефективність

Нові області України під загрозою 

Лихоманка Західного Нілу може поширитися на центральні регіони України. При цьому раніше інфекція циркулювала переважно в південних областях. Про це розповів заступник міністра охорони здоров'я та головний державний санітарний лікар Ігор Кузін в інтерв'ю для "УП. Життя".

 "Лихоманка Західного Нілу – це достатньо добре вивчене інфекційне захворювання. Так, вона почалася в Африці, але європейські країни також реєструють спалахи цієї хвороби.

Він також додав, що вірус і раніше циркулював в Україні, переважно в Одеській, Донецькій і Київській областях.

Переносять хворобу хвичайні комарі 

Комарі, які переносять лихоманку Західного Нілу – це звичайні комахи. Вони не є регіонально специфічними. Однак, зараз через потепління бачимо, що змінюється циркуляція комарів, які переносять це інфекційне захворювання.

Тобто такі захворювання, як-от лихоманка Західного Нілу, гарячка Денге, ті захворювання, які зустрічалися раніше на території Криму і дуже рідко на території Одеської або Херсонської областей, можуть переходити тепер і на центральну частину України,
– зазначив Кузін.

Він розповів, що випадки лихоманки вже фіксували на Полтавщині, Київщині та у столиці. 

Довідково. За останніми даними МОЗ, в Україні зареєстровано 69 випадків цієї небезпечної хвороби, з них 41 – у серпні. 

Як передається лихоманка Західного Нілу 

Головний державний санітарний лікар пояснив, що механізм передачі вірусу простий: природним резервуаром інфекції є птахи, які прилітають на територію України. Український комар, який кусає цього перелітного птаха, отримує вірус і згодом передає людині. 

Симптоми гарячки Західного Нілу

Більшість людей, приблизно 80%, у випадку інфікування вірусом не демонструють жодних симптомів. Іноді люди можуть відчувати легкі ознаки ГРВІ.

20% хворих за декілька днів, або й тижнів після зараження можуть відчути симптоми подіні на грип, це висока температура, головний біль, біль у м'язах і суглобах, слабкість, нудота, діарея.

А ось серед виявлених випадків захворювання найчастіше пацієнти у яких розвинулись ускладення у вигляді менінгіту та енцефаліту.

Зауважте. Смертність від лихоманки Західного Нілу складає 2 – 14%. Водночас у людей, які перенесли лихоманку, формується стійкий імунітет.

При цьому специфічного лікування проти гарячки не існує, застостовуються лише препарати, які знімають симптоматику, аби полегшити стан хворого.