Синдром полікістозних яєчників: все що треба знати про найпоширенішу причину безпліддя у жінок

12 грудня 2024, 11:49
Читать новость на русском

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) є однією з найпоширеніших причин безпліддя у жінок. За різними оцінками, цей синдром виникає у від 6 до 20% жінок репродуктивного віку. Але його виявлення може бути складним.

Ознаки СПКЯ зазвичай починають проявлятися в підлітковому віці, незабаром після початку перших менструацій, як правило, в 11 – 12 років, але можуть виникнути й у більш зрілому віці (20 – 30 років),  повідомляє 24 Канал з посиланням на NHS.

Також на тему  У чому небезпека відсутності місячних у жінок

Симптоми синдрому полікістозних яєчників

Симптоматика може варіюватися:

  • Нерегулярні менструації або їх повна відсутність.
  • Надмірний ріст волосся на обличчі, грудях, спині або сідницях.
  • Збільшення маси тіла.
  • Випадіння волосся на голові.
  • Жирна шкіра або висипи на ній.
  • Проблеми із зачаттям, викликані відсутністю овуляції.

Іноді жінці важко визначити, що саме відбувається, оскільки можуть бути присутні як окремі симптоми, так і їхня комбінація. Інтенсивність проявів також сильно варіюється.

Жінки можуть звертатися до дерматолога через проблеми зі шкірою, до дієтолога для контролю ваги або до гінеколога через нерегулярні менструації, хоча всі ці ознаки пов’язані з однією і тією ж патологією. У деяких випадках жінки можуть не відчувати жодних симптомів.

Для діагностики СПКЯ має бути принаймні дві з трьох ознак:

1. Нерегулярні або слабкі менструації – це найпоширеніша ознака. Наприклад, жінка може мати менш як дев'ять менструацій на рік, тривалість циклів понад 35 днів або менструації, які є надто рясними та тривають понад сім днів.

2. Підвищений рівень андрогенів – це чоловічі гормони, які можуть викликати небажаний ріст волосся, акне або облисіння за чоловічим типом.

3. Полікістоз яєчників – це стан, коли яєчники збільшені і містять більше фолікулів, ніж зазвичай. Це можна визначити за допомогою УЗД. Тому такі яєчники іноді називають мультифолікулярними. В нормі в одному менструальному циклі дозріває від десяти до дванадцяти фолікулів, з яких одна яйцеклітина виходить у маткову трубу для запліднення. При СПКЯ яйцеклітини залишаються заблокованими у фолікулах.

Причини синдрому полікістозних яєчників

Точна причина виникнення СПКЯ до кінця не встановлена. Є припущення про спадкову схильність. Також синдром може бути пов’язаний з підвищеним рівнем гормонів, таких як тестостерон і інсулін. Підвищений тестостерон сприяє небажаному росту волосся і випадінню в інших місцях, а також викликає появу акне.

Інсулін – це гормон, що виробляється підшлунковою залозою, який контролює рівень глюкози в крові. При стійкості клітин до інсуліну рівень цукру в крові підвищується, що призводить до надмірної вироблення інсуліну. Це, своєю чергою, збільшує рівень тестостерону, що перешкоджає нормальному дозріванню фолікулів і овуляції. Стійкість до інсуліну також сприяє набору ваги.

Діагностика та лікування синдрому полікістозних яєчників

Спеціального тесту для діагностики СПКЯ не існує. При підозрі на цей синдром гінеколог зазвичай запитує про менструальний цикл та зміни ваги, проводить огляд шкіри та волосся. Також необхідно пройти гінекологічне обстеження та здати аналізи крові, щоб визначити рівень гормонів, глюкози, холестерину та тригліцеридів. Трансвагінальне УЗД також необхідне для перевірки стану яєчників.

Лікування СПКЯ індивідуальне і залежить від проявів синдрому. Зазвичай воно включає зміни в способі життя та призначення гормональних препаратів. Після курсу лікування більшість жінок із СПКЯ можуть завагітніти.